Unik System Design fusionerer med Logicmedia: Får 200 medarbejdere

Unik System Design fusionerer med den mangeårige samarbejdspartner Logicmedia.

Artikel top billede

Den nye direktion i Unik System Design. Fra venstre administrerende direktør Jens Find, produktdirektørerne Thomas Kjær Nielsen og Tonni Bjerregaard Rasmussen samt markedsdirektør Knud Møller.

Det vejlensiske softwareselskab Unik System Design overtager partner-selskabet Logicmedia efter mangeårigt tæt samarbejde.

Det sker efter, at Unik System Design har ejet halvdelen af Logicmedia - der har hovedkvarter i Aalborg - i de seneste 10 år.

Begge selskaber er specialiseret i udvikling af systemer til bolig- og ejendomsadministration, hvor især Unik System Design har fået oparbejdet en stor forretning med i dag omkring 170 medarbejdere.

Efter fusionen af de to selskaber kommer dette antal op på omkring 200 medarbejdere med direktør Jens Find i spidsen.

Unik System Design meddeler, at Logicmedias stiftere og direktører, Tonni Bjerregaard Rasmussen og Thomas Tverskov Kjær indtræder som medejere af Unik System Design, hvor de nu også får plads i den samlede ledelse som produkt-direktører.

Selskaberne peger på, at målet er sammen at ‘udbrede intelligens digital boligadministration.’

Fusionen betyder blandt andet, at selskaberne nu ikke længere skal integrere deres løsninger med hinanden, men istedet kan ‘produktudvikle uden begrænsninger,’ lyder det.

“Når vi smelter vores virksomheder sammen til et fælles ejerskab, bringer vi kompetencer sammen, som kan løfte de eksisterende synergier og sammen udvikle nye stærke og spændende produkter. Det vil løfte vores samlede produktudvalg til et nyt niveau til gavn for vores kunder,” meddeler Jens Find.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job