Antallet af henvendelser eksploderet: Sundhed.dk har akut brug for millioner af kroner i ekstraordinære tilskud

Sundhed.dk har brug for ekstraordinære million-tilskud til udvikling af digitale løsninger, drift og support i kølvandet på, at antallet af henvendelser er eksploderet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor Sundhed.dk især brænder penge af for tiden.
  • Se hvorfor Sundhed.dk har brug for ekstraordinære tilskud.
  • Se hvad pengene helt konkret skal gå til.
694
3:30 min
Sundhed.dk har brug for adskillige millioner kroner i ekstra-ordinære tilskud, som skal dække de ekstra udgifter, som den seneste tids udvikling har medført.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job