Det her grafikkort bør du holde øje med i din næste laptop: Nvidia RTX 3050 Ti

Nvidias nyeste kuld af grafikkort til bærbare byder på hidtil usete evner og et markant performance-boost.

Artikel top billede

Vil du have de nyeste funktioner i din bærbar, såsom raytracing og såkaldt ’DLSS’, hvor AI udnyttes til at forbedre billedkvaliteten i spil, skal du investere i en maskine med et Nvidia RTX-grafikkort ombord.

Disse har dog hidtil været forbeholdt Nvidias sværvægtere, tiltænkt dedikerede gaming-maskiner, hvor den høje ydelse også har dikteret, at der skulle være godt med plads til blæsere og andet køleudstyr.

Sådan forholder det sig ikke med Nvidias Geforce RTX 3050 og Geforce RTX 3050 Ti, som selskabet i denne uge lancerer.

Læs også: Power-upgrade fra Intel: Derfor er den nye chip-generation særligt egnet til performance-maskiner

Dobbelt op

Kortet afløser Nvidias nuværende GTX 1650 serie og er optimeret til at kunne forbruge ned til 35 watt ved fuld udblæsning.

Performance-mæssigt leverer RTX 3050 Ti kortet dog omkring op imod det dobbelte af sin forgænger og lander i samme liga som RTX 2060 Max Q – et mobilt grafikkort, der forbruger det dobbelte af Nvidias nye bærbare kollektion.

RTX 3050 Ti er stærkest med 2560 regneenheder, mod de 2048 man finder i RTX 3050. Begge kort er udstyret med fire gigabyte ram via en 128-bit bus.

I samme disciplin leverer RTX 2060 og GTX 1650 Ti henholdsvis 1.920 og 1.024 regneenheder.

Vidt og bredt

De første maskiner med RTX 3050 og RTX 3050 Ti kort ombord får allerede debut i nyligt lancerede laptops som Dells XPS 15 og 17.

De to grafikkort forventes dog at kunne fås vidt og bredt, da de ifølge Nvidia er at finde ombord på 140 forskellige modeller fordelt blandt de førende pc-producenter, skriver netmediet Anandtech.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S