AWS følger trop på Microsofts løfte om at holde data i EU: Går "videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen"

Amazon Web Services reagerer, efter Microsoft i forrige uge højtideligt lovede selskabets brugere at sikre, at al data fra EU ville blive i EU.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazon Web Services deler ingen kunde-data uden kundernes godkendelse og giver alle kunder mulighed for, at deres data ikke forlader EU.

Sådan lyder nogle af hoved-pointerne fra det store cloud-selskabs reaktion på Microsofts højtidelige udmelding i forrige om, at alle kunder i EU fremover vil få mulighed for at ‘håndtere og lagre alle data inden for EU” - dog med en række undtagelser.

Microsoft løfte - ‘pledge’ - til kunderne får nu konkurrenten AWS på banen.

Går videre end andre

For AWS’ den samme tilgang til data-håndtering som Microsoft og tilbyder i dag også selskabets kunder mulighed for at holde al data inden for EU’s grænser.

“AWS-kunder kan allerede lagre deres indhold fuldstændigt i Europa, og det er noget, som vi har tilbudt i adskillige år,” meddeler AWS til Computerworld.

Ifølge selskabet kan kunderne således selv vælge hvor de vil lagre data, hvordan det skal lagres og hvem, der har adgang til det.

“De kan lagre deres data i Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Sverige og Storbritannien og fra 2022 og begyndelsen af 2023 i Spanien og Schweiz,” meddeler AWS.

Selskabet offentliggjorde et par måneder før Microsofts ‘pledge’ en blogpost, hvor selskabet d. 17. februar skrev, at det nu var klar med en række ‘forstærkede kontraktuelle løfter.’

Ifølge selskabet går disse løfter ‘videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen og for nuværende leveres af andre cloud-leverandører,’ når det handler om at beskyttede brugerens persondata.

De inkluderer en erklæring om, at AWS vil ‘udfordre’ enhver statslig anmodning om udlevering af data, hvis der vel at mærke er tale om, at anmodningen er i strid med EU-lov, er generel eller på anden måde giver AWS grund til det.

Samtidig lover AWS, at selskabet alene vil lække et minimum af data til statslige myndigheder - altså så få data som muligt for at leve op til en eventuel anmodning, som selskabet ikke kan slippe uden om.

Du kan finde AWS’s blogpost her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S