AWS følger trop på Microsofts løfte om at holde data i EU: Går "videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen"

Amazon Web Services reagerer, efter Microsoft i forrige uge højtideligt lovede selskabets brugere at sikre, at al data fra EU ville blive i EU.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazon Web Services deler ingen kunde-data uden kundernes godkendelse og giver alle kunder mulighed for, at deres data ikke forlader EU.

Sådan lyder nogle af hoved-pointerne fra det store cloud-selskabs reaktion på Microsofts højtidelige udmelding i forrige om, at alle kunder i EU fremover vil få mulighed for at ‘håndtere og lagre alle data inden for EU” - dog med en række undtagelser.

Microsoft løfte - ‘pledge’ - til kunderne får nu konkurrenten AWS på banen.

Går videre end andre

For AWS’ den samme tilgang til data-håndtering som Microsoft og tilbyder i dag også selskabets kunder mulighed for at holde al data inden for EU’s grænser.

“AWS-kunder kan allerede lagre deres indhold fuldstændigt i Europa, og det er noget, som vi har tilbudt i adskillige år,” meddeler AWS til Computerworld.

Ifølge selskabet kan kunderne således selv vælge hvor de vil lagre data, hvordan det skal lagres og hvem, der har adgang til det.

“De kan lagre deres data i Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Sverige og Storbritannien og fra 2022 og begyndelsen af 2023 i Spanien og Schweiz,” meddeler AWS.

Selskabet offentliggjorde et par måneder før Microsofts ‘pledge’ en blogpost, hvor selskabet d. 17. februar skrev, at det nu var klar med en række ‘forstærkede kontraktuelle løfter.’

Ifølge selskabet går disse løfter ‘videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen og for nuværende leveres af andre cloud-leverandører,’ når det handler om at beskyttede brugerens persondata.

De inkluderer en erklæring om, at AWS vil ‘udfordre’ enhver statslig anmodning om udlevering af data, hvis der vel at mærke er tale om, at anmodningen er i strid med EU-lov, er generel eller på anden måde giver AWS grund til det.

Samtidig lover AWS, at selskabet alene vil lække et minimum af data til statslige myndigheder - altså så få data som muligt for at leve op til en eventuel anmodning, som selskabet ikke kan slippe uden om.

Du kan finde AWS’s blogpost her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks