AWS følger trop på Microsofts løfte om at holde data i EU: Går "videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen"

Amazon Web Services reagerer, efter Microsoft i forrige uge højtideligt lovede selskabets brugere at sikre, at al data fra EU ville blive i EU.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazon Web Services deler ingen kunde-data uden kundernes godkendelse og giver alle kunder mulighed for, at deres data ikke forlader EU.

Sådan lyder nogle af hoved-pointerne fra det store cloud-selskabs reaktion på Microsofts højtidelige udmelding i forrige om, at alle kunder i EU fremover vil få mulighed for at ‘håndtere og lagre alle data inden for EU” - dog med en række undtagelser.

Microsoft løfte - ‘pledge’ - til kunderne får nu konkurrenten AWS på banen.

Går videre end andre

For AWS’ den samme tilgang til data-håndtering som Microsoft og tilbyder i dag også selskabets kunder mulighed for at holde al data inden for EU’s grænser.

“AWS-kunder kan allerede lagre deres indhold fuldstændigt i Europa, og det er noget, som vi har tilbudt i adskillige år,” meddeler AWS til Computerworld.

Ifølge selskabet kan kunderne således selv vælge hvor de vil lagre data, hvordan det skal lagres og hvem, der har adgang til det.

“De kan lagre deres data i Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Sverige og Storbritannien og fra 2022 og begyndelsen af 2023 i Spanien og Schweiz,” meddeler AWS.

Selskabet offentliggjorde et par måneder før Microsofts ‘pledge’ en blogpost, hvor selskabet d. 17. februar skrev, at det nu var klar med en række ‘forstærkede kontraktuelle løfter.’

Ifølge selskabet går disse løfter ‘videre end hvad der kræves af Schrems II-dommen og for nuværende leveres af andre cloud-leverandører,’ når det handler om at beskyttede brugerens persondata.

De inkluderer en erklæring om, at AWS vil ‘udfordre’ enhver statslig anmodning om udlevering af data, hvis der vel at mærke er tale om, at anmodningen er i strid med EU-lov, er generel eller på anden måde giver AWS grund til det.

Samtidig lover AWS, at selskabet alene vil lække et minimum af data til statslige myndigheder - altså så få data som muligt for at leve op til en eventuel anmodning, som selskabet ikke kan slippe uden om.

Du kan finde AWS’s blogpost her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S