Så nemt er det: Et DDoS-angreb kan stables på benene på 30 sekunder - derfor angriber hackerne

I den seneste tid er danske Gigabit og Norlys, belgiske Belnet i belgien og Axas asiatiske afdelinger blevet ramt af ødelæggende DDoS-angreb. Og det er nemt og enkelt at stable et DDoS-angreb på benene, fortæller sikkerheds-ekspert Leif Jensen fra Eset.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan DDoS fungerer, og hvilke metoder de kriminelle bruger.
  • Læs hvorfor DDoS ofte bliver glemt i sikkerheden.
1.429
7:15 min
"Du kender godt refresh-funktionen, hvor du trykker på F5 for at genindlæse en side i din browser, ikke?"

Sikkerhedsekspert Leif Jensen har sat sig for at lære Computerworlds journalist at lave et DDoS-angreb på 30 sekunder. F5 kender jeg heldigvis godt. Og mere behøver man ikke at vide for at stable et DDoS-angreb på benene.

DDoS står for Distributed Denial of Service - altså distribueret servicenægtelse - og går i sin enkelthed ud på at overbelaste sit offers systemer, så de ikke længere kan tilgås af brugere.

Den seneste tid har DDoS-angreb været anvendt ved flere store kriminelle hændelser.

Et af de helt store ramte over 200 belgiske organisationer i begyndelsen af måneden.

Det gik blandt andet udover den statslige internet-leverandør Belnet, der er internetleverandør for Belgiens uddannelses-institutioner, forsknings-centre og sågar belgiske ministerier og parlamentet.

For få dage siden blev der berettet om et ransomware-angreb på det globale forsikringsselskab Axa, hvor et DDoS-angreb oven i misæren skulle presse selskabet til at tage en hurtig beslutning om at betale bagmændene.

Og fornylig ramte et DDoS-angreb først en mindre dansk internet-leverandør - Gigabit - i en sådan grad, at televirksomhedens kunder oplevede netproblemer i flere timer. Dagen efter blev også teleselskabet Norlys ramt af et DDoS, der lagde driften ned.

[articlelink id="256565" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S