Så nemt er det: Et DDoS-angreb kan stables på benene på 30 sekunder - derfor angriber hackerne

I den seneste tid er danske Gigabit og Norlys, belgiske Belnet i belgien og Axas asiatiske afdelinger blevet ramt af ødelæggende DDoS-angreb. Og det er nemt og enkelt at stable et DDoS-angreb på benene, fortæller sikkerheds-ekspert Leif Jensen fra Eset.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan DDoS fungerer, og hvilke metoder de kriminelle bruger.
  • Læs hvorfor DDoS ofte bliver glemt i sikkerheden.
1.429
7:15 min
"Du kender godt refresh-funktionen, hvor du trykker på F5 for at genindlæse en side i din browser, ikke?"

Sikkerhedsekspert Leif Jensen har sat sig for at lære Computerworlds journalist at lave et DDoS-angreb på 30 sekunder. F5 kender jeg heldigvis godt. Og mere behøver man ikke at vide for at stable et DDoS-angreb på benene.

DDoS står for Distributed Denial of Service - altså distribueret servicenægtelse - og går i sin enkelthed ud på at overbelaste sit offers systemer, så de ikke længere kan tilgås af brugere.

Den seneste tid har DDoS-angreb været anvendt ved flere store kriminelle hændelser.

Et af de helt store ramte over 200 belgiske organisationer i begyndelsen af måneden.

Det gik blandt andet udover den statslige internet-leverandør Belnet, der er internetleverandør for Belgiens uddannelses-institutioner, forsknings-centre og sågar belgiske ministerier og parlamentet.

For få dage siden blev der berettet om et ransomware-angreb på det globale forsikringsselskab Axa, hvor et DDoS-angreb oven i misæren skulle presse selskabet til at tage en hurtig beslutning om at betale bagmændene.

Og fornylig ramte et DDoS-angreb først en mindre dansk internet-leverandør - Gigabit - i en sådan grad, at televirksomhedens kunder oplevede netproblemer i flere timer. Dagen efter blev også teleselskabet Norlys ramt af et DDoS, der lagde driften ned.

[articlelink id="256565" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos