Skal din næste pc holde strøm i dagevis og koste under 2.000 kroner? Så bliver det givetvis med denne chip

Chip-producenten Qualcomm er ude med en ny generation af processorer og værktøjer, hvor de allerbilligste maskiner tilbydes lovende egenskaber.

Artikel top billede

Chip-producenten Qualcomm er denne uge ud med anden generation af sin fleksible Snapdragon 7c processor.

Det er en vigtig nyhed for selskabet, da den forventes at tilbyde både rimelig ydelse, flere dages driftstid samt 4G-mobilopkobling til pc’er i 300 dollars klassen, godt 1.800 kroner, skriver tech-mediet ZDnet.

”Når du betragter pc-markedet, bemærker man at features ofte begrænses til premium-systemer. Vi bringer premium-funktioner ned til helt nye prisniveauer,” noterer Qualcomms produktchef Miguel Nunes.

Snapdragon 7c gen. 2 forventes at få debut i både Windows og ChromeOS baserede pc’er i både laptop og desktop format.

Vigtigt udviklingskit

Snapdragon 7C er som selskabets øvrige processorer bygget ovenpå ARM-arkitekturen, hvilket har vist sig at give knas med særligt Windows 10 styresystemet, hvis bagkatalog af programmer oftest er bygget til en anden arkitektur.

Derfor lancerer Qualcomm sideløbende en udviklingsplatform til Windows 10 styresystemet, som skal udnytte processorens evner bedst muligt, samt give udviklere muligheder som GPS-opkobling og geofencing – evner som er sjældent set i pc’er.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub