Dansk webshop tordner frem: Nu er Tyskland i sigtekornet

En kæmpemæssig lager- og automatiseringssatsning bliver nøglen til det tyske marked ifølge netbutikken Kids World.

Artikel top billede

Tiden er moden til den helt store ekspansion hos den vestjyske netbutik Kids World, som handler med legetøj og børnetøj online.

Efter 15 års vækst rettes blikket dog mod det tyske marked, som forventes at udgøre 10-15 procent af forretningen indenfor de kommende et til halvandet år, skriver Børsen.

I dag omsættes for et ’pænt trecifret beløb’ ifølge selskabet, der drives som enkeltmandsvirksomhed.

For at få held med ekpansionen investeres et tocifret millionbeløb i at fordoble lagerkapaciteten samt i et korps af lagerrobotter.

“Vi kan ikke konkurrere med de forskellige webshops og butikker i andre lande, hvis vi ikke er stabile på vores leveringer, og for at vi kan det er vi nødt til at automatisere mere,” fortæller medstifter af Kids World, Annette Lykke Nielsen til mediet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S