Dansk webshop tordner frem: Nu er Tyskland i sigtekornet

En kæmpemæssig lager- og automatiseringssatsning bliver nøglen til det tyske marked ifølge netbutikken Kids World.

Artikel top billede

Tiden er moden til den helt store ekspansion hos den vestjyske netbutik Kids World, som handler med legetøj og børnetøj online.

Efter 15 års vækst rettes blikket dog mod det tyske marked, som forventes at udgøre 10-15 procent af forretningen indenfor de kommende et til halvandet år, skriver Børsen.

I dag omsættes for et ’pænt trecifret beløb’ ifølge selskabet, der drives som enkeltmandsvirksomhed.

For at få held med ekpansionen investeres et tocifret millionbeløb i at fordoble lagerkapaciteten samt i et korps af lagerrobotter.

“Vi kan ikke konkurrere med de forskellige webshops og butikker i andre lande, hvis vi ikke er stabile på vores leveringer, og for at vi kan det er vi nødt til at automatisere mere,” fortæller medstifter af Kids World, Annette Lykke Nielsen til mediet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job