Efter stort DDoS-angreb langer Gigabit-direktør ud efter offentlige myndigheder

Gigabit-direktør Claus Østergaard Olsen er efter sidste uges DDoS-angreb kke tilfreds med den hjælp - eller mangel på samme - som han mener, at danske myndigheder burde stille til rådighed til virksomheder, der oplever cyberangreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Gigabits direktør ikke mener, at der er tilstrækkelig hjælp at hente for virksomheder, der er blevet cyberangrebet.
857
4:30 min
Da sikkerhedsfolk hos teleselskabet Gigabit i sidste uge var i alarmberedskab, var der ikke meget hjælp at hente hos de offentlige myndigheder, der ved allermest om cyberangreb i landet.

Et sted mellem 50 og 200 gigabit data blev onsdag sendt mod internetleverandøren. Angrebet var målrettet mod Gigabits DNS-servere og hjemmeside, som var nede i omtrent tre timer.

Efter de hektiske timer skulle det gå hurtigt med at reetablere sikkerheden.

Men gode råd hang ikke på træerne opdagede Gigabit, og ingen af de offentlige sikkerheds-enheder kunne være behjælpelige med viden på området.

Og det skuffer Gigabits direktør, Claus Østergaard Olsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job