Efter stort DDoS-angreb langer Gigabit-direktør ud efter offentlige myndigheder

Gigabit-direktør Claus Østergaard Olsen er efter sidste uges DDoS-angreb kke tilfreds med den hjælp - eller mangel på samme - som han mener, at danske myndigheder burde stille til rådighed til virksomheder, der oplever cyberangreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Gigabits direktør ikke mener, at der er tilstrækkelig hjælp at hente for virksomheder, der er blevet cyberangrebet.
857
4:30 min
Da sikkerhedsfolk hos teleselskabet Gigabit i sidste uge var i alarmberedskab, var der ikke meget hjælp at hente hos de offentlige myndigheder, der ved allermest om cyberangreb i landet.

Et sted mellem 50 og 200 gigabit data blev onsdag sendt mod internetleverandøren. Angrebet var målrettet mod Gigabits DNS-servere og hjemmeside, som var nede i omtrent tre timer.

Efter de hektiske timer skulle det gå hurtigt med at reetablere sikkerheden.

Men gode råd hang ikke på træerne opdagede Gigabit, og ingen af de offentlige sikkerheds-enheder kunne være behjælpelige med viden på området.

Og det skuffer Gigabits direktør, Claus Østergaard Olsen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S