Efter stort DDoS-angreb langer Gigabit-direktør ud efter offentlige myndigheder

Gigabit-direktør Claus Østergaard Olsen er efter sidste uges DDoS-angreb kke tilfreds med den hjælp - eller mangel på samme - som han mener, at danske myndigheder burde stille til rådighed til virksomheder, der oplever cyberangreb.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Gigabits direktør ikke mener, at der er tilstrækkelig hjælp at hente for virksomheder, der er blevet cyberangrebet.
857
4:30 min
Da sikkerhedsfolk hos teleselskabet Gigabit i sidste uge var i alarmberedskab, var der ikke meget hjælp at hente hos de offentlige myndigheder, der ved allermest om cyberangreb i landet.

Et sted mellem 50 og 200 gigabit data blev onsdag sendt mod internetleverandøren. Angrebet var målrettet mod Gigabits DNS-servere og hjemmeside, som var nede i omtrent tre timer.

Efter de hektiske timer skulle det gå hurtigt med at reetablere sikkerheden.

Men gode råd hang ikke på træerne opdagede Gigabit, og ingen af de offentlige sikkerheds-enheder kunne være behjælpelige med viden på området.

Og det skuffer Gigabits direktør, Claus Østergaard Olsen.

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S