Morgen-briefing: Førerløse biler får det grønne lys i Tyskland / Her er det nye interaktive kort over Danmarks luftkvalitet / Visma åbner portene til nyt kæmpe-kontor

Morgen-briefing: Førerløse biler får det grønne lys i Tyskland / Her er det nye interaktive kort over Danmarks luftkvalitet / Visma åbner portene til nyt kæmpe-kontor

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing og et frisk nyheds-overblik torsdag 27. maj.

I dag bliver desuden dagen, hvor en ny it-stjerne får sin børsdebut, når Trifork får sin offentlige debut på Nasdaq Copenhagen klokken 09.00.

Dagens nyhedsmiks er serveret af morgenbestyrer Niels de Boissezon.

Førerløse biler får det grønne lys i Tyskland

Den tyske regering åbner nu op for, at helt førerløse biler fremover kan trille omkring på de tyske veje, skriver det amerikanske tech-medie Techcrunch.

Fra en gang i 2022, vil det være muligt at lade biler med såkaldt ’niveau 4’ autonomi trille omkring.

Disse køretøjer angives som værende fuldt ud autonome køresystemer, som kan køre uden behov for input fra en chauffør.

De selvkørende biler vil dog være begrænset til at cirkulere i udvalget geografiske områder i første ombæring.

Her er det nye interaktive kort over Danmarks¬luftkvalitet

Det Nationale center for Miljø og Energi, DCE, er ude med et nyt digitalt kort til at se og følge luftkvaliteten under den danske himmel.

I sin nye version bliver hjemmesiden ’Luften på din vej’ er der et udvidet kort over de mange luftforureningskomponenter som kvæstofdioxid, ’black carbon’ og ultrafine partikler der kan dukke op ved ens adresse.

Kortet er interaktivt og er baseret på Copenhagen Air View Data.

Nationalt Center for Miljø og Energi er en del af det tidligere Danmarks Miljøundersøgelser, DMU, og er organiseret i tre enheder under Faculty of Science and Technology ved Aarhus Universitet.

Visma åbner portene til nyt kæmpe-kontor

Visma Danmark, som står bag tjenester som Dinero, e-conomic, Visma Dataløn, Visma Enterprise og Visma Consulting rykker denne uge ind i et samlet kæmpekontor i Carlsberg Byen, København.

I alt bliver det 20.000 kvadratmeter spritnyt byggeri der skal huse omtrent 900 ansatte. I alt kan det nye kontor huse 1.200 arbejdspladser. 200 pladser er dog indrettet som fleksible ’flypladser’.

“Tingene går stærkt i Visma, og det er med stor stolthed, vi kan samle vores sjællandske virksomheder i moderne rammer midt i København. Det nye hovedkontor skal ses som en investering i fremtiden, hvor vi forventer, at samspillet mellem virksomhederne vil stige kraftigt, hvorfor vi samtidig kan tilbyde endnu bedre løsninger til vores kunder i fremtiden,” fortæller Carsten Boje Møller, der er divisionschef i Visma.

Computerworld kunne forrige måned give et smugkig på det nye byggeri indefra. Det kan du kan læse mere om herunder.

OnePlus vokser vildt i Danmark

Antallet af nye OnePlus smartphones i den danske handel er eksploderet igennem det seneste år. Fra første kvartal 2020 til samme kvartal i 2021 er antallet af OnePlus-telefoner i Danmark mere end tredoblet med en vækst 202 procent.

I samme periode er virksomhedens danske markedsandel målt på forsendelser vokset fra 1,5 procent til 5,5 procent.

Det viser tal fra analysehuset Counterpoint Research.

Bag væksten er selskabets voksende portefølje af smartphone, som er gået fra udelukkende at tilbyde high-end telefoner, til nu at rumme telefoner i flere prislag.

Den prisvenlig OnePlus Nord kan blandt andet kalde sig for den bedst sælgende 5G-telefon i mellemsegmentet, mens OnePlus 8-serien bidrager til at gøre OnePlus tredjestørst i Danmark i prislejet mellem 400 og 800 amerikanske dollar.

Bitcoin-reklame forbydes – vurderet ’for uansvarlig’

En trillende reklamesøjle for køb af kryptovalutaen Bitcoin kunne tidligere på året ses køre omkring på siden af de ikoniske London-bybusser.

Men nu er kampagnen altså forbudt af de britiske tilsynsmyndigheder indenfor annoncer, Advertising Standards Agency (ASA),, som vurderer at reklamefremstødet som værende uansvarligt.

Det skriver britiske BBC.

På de nu forbudte reklamer for krypto-børsen Luno, lød blandt andet beskeden ’Når du ser bitcoin-reklamer på siden af en bus, så er det tid til at købe’ akkompagneret af en tegning af bitcoin-logoet.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank