Medarbejdere under 40 vil blive hjemme post-corona: 90 procent ønsker ikke fuld tid på kontoret

De yngre ’digitalt indfødte’ generationer har ikke i sinde at vende tilbage til kontoret på samme måde som før.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash)

Når der åbnes bredt op for kontorerne ovenpå de seneste lempelser af corona-restriktionerne, vil mange yngre medarbejdere savne deres hjemmearbejdsplads.

Det viser en undersøgelse fra fjernarbejds-leverandøren Citrix Systems, hvoraf det fremgår, at medarbejdere under fyrre år ikke længere er interesseret i at tilbringe en hel arbejdsuge på kontoret.

Af undersøgelsen fremgår det, at ni af 10 blandt millennials og Gen Z generationer slet ikke ønsker at vende tilbage fuld tid på kontoret, når covid19 pandemien er ovre.

Over halvdelen af adspurgte foretrækker en model, hvor de kan arbejde fortrinsvis hjemmefra, 20 procent efterlyser en 50-50 model, hvor kontor og hjemmekontor anvendes lige meget, mens 18 procent efterlyser en hybrid-model, hvor der arbejdes primært på kontoret.

Stort fejlestimat

I samme undersøgelse står den yngre arbejdskrafts ønsker i skærende kontrast til ledelseslaget, som eftertrykkeligt fejlestimerer opbakningen til kontoret som arbejdsplads.

Her svarer 60 procent af de afspurgte ledere at de tror på, at yngre medarbejdere ønsker at arbejde helt eller primært på kontoret.

I undersøgelsen indgår 2.000 respondenter i alderen 18 til 40 fordelt på 10 lande: Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Mexico, USA, UAE, Kina, Indien og Japan.

Respondenter er primært ansat i følgende sektorer: Finans, sundhed, naturvidenskab, teknologi, services, produktion og retail.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen