Medarbejdere under 40 vil blive hjemme post-corona: 90 procent ønsker ikke fuld tid på kontoret

De yngre ’digitalt indfødte’ generationer har ikke i sinde at vende tilbage til kontoret på samme måde som før.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash)

Når der åbnes bredt op for kontorerne ovenpå de seneste lempelser af corona-restriktionerne, vil mange yngre medarbejdere savne deres hjemmearbejdsplads.

Det viser en undersøgelse fra fjernarbejds-leverandøren Citrix Systems, hvoraf det fremgår, at medarbejdere under fyrre år ikke længere er interesseret i at tilbringe en hel arbejdsuge på kontoret.

Af undersøgelsen fremgår det, at ni af 10 blandt millennials og Gen Z generationer slet ikke ønsker at vende tilbage fuld tid på kontoret, når covid19 pandemien er ovre.

Over halvdelen af adspurgte foretrækker en model, hvor de kan arbejde fortrinsvis hjemmefra, 20 procent efterlyser en 50-50 model, hvor kontor og hjemmekontor anvendes lige meget, mens 18 procent efterlyser en hybrid-model, hvor der arbejdes primært på kontoret.

Stort fejlestimat

I samme undersøgelse står den yngre arbejdskrafts ønsker i skærende kontrast til ledelseslaget, som eftertrykkeligt fejlestimerer opbakningen til kontoret som arbejdsplads.

Her svarer 60 procent af de afspurgte ledere at de tror på, at yngre medarbejdere ønsker at arbejde helt eller primært på kontoret.

I undersøgelsen indgår 2.000 respondenter i alderen 18 til 40 fordelt på 10 lande: Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Mexico, USA, UAE, Kina, Indien og Japan.

Respondenter er primært ansat i følgende sektorer: Finans, sundhed, naturvidenskab, teknologi, services, produktion og retail.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job