Medarbejdere under 40 vil blive hjemme post-corona: 90 procent ønsker ikke fuld tid på kontoret

De yngre ’digitalt indfødte’ generationer har ikke i sinde at vende tilbage til kontoret på samme måde som før.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash)

Når der åbnes bredt op for kontorerne ovenpå de seneste lempelser af corona-restriktionerne, vil mange yngre medarbejdere savne deres hjemmearbejdsplads.

Det viser en undersøgelse fra fjernarbejds-leverandøren Citrix Systems, hvoraf det fremgår, at medarbejdere under fyrre år ikke længere er interesseret i at tilbringe en hel arbejdsuge på kontoret.

Af undersøgelsen fremgår det, at ni af 10 blandt millennials og Gen Z generationer slet ikke ønsker at vende tilbage fuld tid på kontoret, når covid19 pandemien er ovre.

Over halvdelen af adspurgte foretrækker en model, hvor de kan arbejde fortrinsvis hjemmefra, 20 procent efterlyser en 50-50 model, hvor kontor og hjemmekontor anvendes lige meget, mens 18 procent efterlyser en hybrid-model, hvor der arbejdes primært på kontoret.

Stort fejlestimat

I samme undersøgelse står den yngre arbejdskrafts ønsker i skærende kontrast til ledelseslaget, som eftertrykkeligt fejlestimerer opbakningen til kontoret som arbejdsplads.

Her svarer 60 procent af de afspurgte ledere at de tror på, at yngre medarbejdere ønsker at arbejde helt eller primært på kontoret.

I undersøgelsen indgår 2.000 respondenter i alderen 18 til 40 fordelt på 10 lande: Frankrig, Tyskland, Holland, Storbritannien, Mexico, USA, UAE, Kina, Indien og Japan.

Respondenter er primært ansat i følgende sektorer: Finans, sundhed, naturvidenskab, teknologi, services, produktion og retail.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank