Dansk tænketank vil have opgør med Silicon Valley: Ansvarlighed skal være konkurrencefordel

Regulering af persondata skal vendes fra at være en byrde til at være en konkurrencefordel, mener tech-kommission.

Artikel top billede

Den amerikanske start-up kultur bør revideres, og få et dansk islæt i form af ansvarlighed mener teknologi-tænketanken TechDK Kommissionen.

silicon Valleys iværksætterkultur er et sejrsrigt og derfor også udbredt forbillede, men det har haft mange uheldige konsekvenser.

Og det bør den danske it-scene gå væk fra mener Djøf tænketanken TechDK – i stedet skal der satses på tech-ansvarlighed.

Formanden for tænketanken Stine Bosse siger til Finans, at det sker når tiltag som regulering af persondata vendes til en styrke.

”Vi har en kæmpestor opgave i Danmark – at få så mange start-ups i gang på det digitale område som muligt. Vi er i konkurrence med USA og Kina, og der er supergode muligheder for at lave noget spændende. Men reguleringen af persondata er i dag en byrde for små virksomheder. Det skal vi have vendt til en konkurrencefordel,” siger hun overfor mediet.

Ved at satse på den ansvarlige niche, kan Danmark blive et foregangsland i lighed med hvordan investeringer i grønne løsninger og bæredygtighed har bidraget landets vækst, lyder det.

Flere års fængsel for groft data-misbrug

I en tidligere rapport fra kommissionen lægger tænketanken op til, at straffene for grov overtrædelse af databeskyttelsesloven skal skærpes betydeligt.

De nuværende straffe er ineffektive mener kommissionen, fordi store tech-virksomheder gentagne gange har forbrudt sig med persondataloven og fortsat gør.

Tænketanken foreslog dengang, at straframmen udvides betragteligt, så man kan idømmes op til to års fængsel.

Samtidig opfordre kommissionen til, at der skal indføres en minimumsstraf for grov overtrædelse af persondataloven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos