Dansk tænketank vil have opgør med Silicon Valley: Ansvarlighed skal være konkurrencefordel

Regulering af persondata skal vendes fra at være en byrde til at være en konkurrencefordel, mener tech-kommission.

Artikel top billede

Den amerikanske start-up kultur bør revideres, og få et dansk islæt i form af ansvarlighed mener teknologi-tænketanken TechDK Kommissionen.

silicon Valleys iværksætterkultur er et sejrsrigt og derfor også udbredt forbillede, men det har haft mange uheldige konsekvenser.

Og det bør den danske it-scene gå væk fra mener Djøf tænketanken TechDK – i stedet skal der satses på tech-ansvarlighed.

Formanden for tænketanken Stine Bosse siger til Finans, at det sker når tiltag som regulering af persondata vendes til en styrke.

”Vi har en kæmpestor opgave i Danmark – at få så mange start-ups i gang på det digitale område som muligt. Vi er i konkurrence med USA og Kina, og der er supergode muligheder for at lave noget spændende. Men reguleringen af persondata er i dag en byrde for små virksomheder. Det skal vi have vendt til en konkurrencefordel,” siger hun overfor mediet.

Ved at satse på den ansvarlige niche, kan Danmark blive et foregangsland i lighed med hvordan investeringer i grønne løsninger og bæredygtighed har bidraget landets vækst, lyder det.

Flere års fængsel for groft data-misbrug

I en tidligere rapport fra kommissionen lægger tænketanken op til, at straffene for grov overtrædelse af databeskyttelsesloven skal skærpes betydeligt.

De nuværende straffe er ineffektive mener kommissionen, fordi store tech-virksomheder gentagne gange har forbrudt sig med persondataloven og fortsat gør.

Tænketanken foreslog dengang, at straframmen udvides betragteligt, så man kan idømmes op til to års fængsel.

Samtidig opfordre kommissionen til, at der skal indføres en minimumsstraf for grov overtrædelse af persondataloven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS