Dansk tænketank vil have opgør med Silicon Valley: Ansvarlighed skal være konkurrencefordel

Regulering af persondata skal vendes fra at være en byrde til at være en konkurrencefordel, mener tech-kommission.

Artikel top billede

Den amerikanske start-up kultur bør revideres, og få et dansk islæt i form af ansvarlighed mener teknologi-tænketanken TechDK Kommissionen.

silicon Valleys iværksætterkultur er et sejrsrigt og derfor også udbredt forbillede, men det har haft mange uheldige konsekvenser.

Og det bør den danske it-scene gå væk fra mener Djøf tænketanken TechDK – i stedet skal der satses på tech-ansvarlighed.

Formanden for tænketanken Stine Bosse siger til Finans, at det sker når tiltag som regulering af persondata vendes til en styrke.

”Vi har en kæmpestor opgave i Danmark – at få så mange start-ups i gang på det digitale område som muligt. Vi er i konkurrence med USA og Kina, og der er supergode muligheder for at lave noget spændende. Men reguleringen af persondata er i dag en byrde for små virksomheder. Det skal vi have vendt til en konkurrencefordel,” siger hun overfor mediet.

Ved at satse på den ansvarlige niche, kan Danmark blive et foregangsland i lighed med hvordan investeringer i grønne løsninger og bæredygtighed har bidraget landets vækst, lyder det.

Flere års fængsel for groft data-misbrug

I en tidligere rapport fra kommissionen lægger tænketanken op til, at straffene for grov overtrædelse af databeskyttelsesloven skal skærpes betydeligt.

De nuværende straffe er ineffektive mener kommissionen, fordi store tech-virksomheder gentagne gange har forbrudt sig med persondataloven og fortsat gør.

Tænketanken foreslog dengang, at straframmen udvides betragteligt, så man kan idømmes op til to års fængsel.

Samtidig opfordre kommissionen til, at der skal indføres en minimumsstraf for grov overtrædelse af persondataloven.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension