ATP vil skyde milliarder af kroner i danske vækstvirksomheder - særligt fokus på it-området

Pensionskæmpen ATP er klar til at investere op mod seks milliarder kroner i danske virksomheder. ATP vil navnlig have øje for vækstlaget og it-virksomheder. En vigtig udmelding, lyder det fra serieiværksætter.

Artikel top billede

Med et nyt investeringsinitiativ vil ATP over de næste tre år skyde op mod seks milliarder kroner ind i både nye og etablerede danske virksomheder. Blandt andet vil fokus være direkte investeringer i danske it-virksomheder.

Sådan lyder meldingen på ATP's hjemmeside.

Milliard-investeringerne fra ATP skal ud og arbejde langsigtede, lyder det, og så skal de udover et fokus på it have øje for danske virksomheder inden for medtech, pharma og vedvarende energi, som står overfor forretnings- eller ejermæssige transformation.

Samtidig vil der være fokus på profitable virksomheder med omsætning på minimum 250 millioner kroner, hvor ATP kan opnå ejerandele på mellem 20 og 49 procent.

Det er via den nye enhed ATP Langsigtet Dansk Kapital, at ATP vil skyde de op mod seks milliarder kroner direkte ind i danske virksomheder. Ifølge ATP's direktør Bo Foged skal investeringerne - foruden at give et godt afkast - være med til at sikre vækst og arbejdspladser i Danmark.

"Ved at ATP nu i højere grad går ind med langsigtede, direkte investeringer, er vi med til at sikre vækst i danske virksomheder og vil forventeligt understøtte både dansk vækst og danske arbejdspladser samtidig med, at afkastet kommer alle danskere til gavn," lyder det fra direktøren.

Kæmpe gevinst for nystartede danske virksomheder

Hos serieiværksætter og formand for IT-Branchens kapitaludvalg Michael Moesgaard Andersen vækker nyheden om den massive investeringslyst fra ATP stor glæde.

Han mener, at pengene fra kapitalstærke ATP kan have en enorm betydning for hele det danske vækstlag.

"ATP’s satsning kan være med til at skabe fremtidens store danske virksomheder, så det er en vigtig udmelding, som vi har efterspurgt i et langt stykke tid," lyder det fra Michael Moesgaard Andersen, der fortsætter:

"At det netop er ATP, og dermed vores fælles pensionsmidler, der skal være med til at styrke danske vækstsucceser, kan også være med til løfte den enkelte danskeres opmærksomhed og interesse i disse virksomheder. Det kan både give et ekstra skub til vækstvirksomhederne, men også være med til at skabe en stærkere investeringskultur i Danmark. Så det er et rigtigt positivt udspil."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect