Nyt fag på vej: Nu skal studerende undervises i kunstig intelligens

Capgemini lancerer i samarbejde med et dansk universitet et nyt fag, der skal fokusere på praktisk anvendelse af kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Brooke Cagle on Unsplash) (Foto: Photo by Brooke Cagle on

Efter sommerferien kan de kandidatstuderende på det danske universitet Copenhagen Business School (CBS) blive undervist i faget Applied Machine Learning og Data Engineering.

Det nye fag bliver lanceret i samarbejde med it-virksomheden Capgemini, og faget bliver tilgængelig som et tilvalgsfag for studerende, der læser datascience på CBS.

De første lektioner i faget vil finde sted til september, og ifølge CBS er der 60 studerende som er tilmeldt, hvilket betyder, at faget allerede er overtegnet.

Faget vil fokusere på praktisk anvendelse af kunstig intelligens, men vil være forankret i teori om algoritmeudvikling.

Fokus på end-to-end-perspektiv

I en pressemedddelelse oplyser CBS og Capgemini at hensigtet med faget er ”at styrke de studerenes evne til at anlægge et end-to-end perspektiv på AI-implementeringer og skalering af AI-løsninger.”

Raghave Rao Mukkamala, der er Ph.D. og associeret professor på Centre for Business Data Analytics på CBS, forklarer, at hans studerende har en god forståelse for både algoritmer og programmer, men ofte mangler hjælp til at omsætte det til praktisk og kommerciel anvendelse.

”AI-løsninger skal understøtte forretningen og ikke omvendt. Og med Samay Mir som ekstern lektor og medudvikler af faget får de studerende mulighed for at lære fra en ekspert fra industrien. Samtidig kan vi trække på Capgeminis store, konkrete ekspertise inden for mange forskellige brancher, hvor vi sætter praktiske erfaringer og cases i spil i undervisningen,” siger han i en pressemeddelelse.

Samay Mir, der er chef for data science og AI hos Capgemini, vurderer ifølge pressemeddelelsen, at det afgørende at studerende for et realistisk syn på, hvad AI kan bidrage med forretningsmæssigt, og hvilke implikationer brugen har for business cases, adminsitration og dataetik.

”Vi står midt i en enorm udvikling for hele den cloudbaserede og datadrevede agenda. Her sætter CBS’ nye fag et vigtigt fokus på, hvordan man praktisk omsætter og anvender kunstig intelligens i en forretningskontekst. Det er helt afgørende, at algoritmer og teknologi er forankret i virksomheders virkelighed, hvis AI reelt skal give forretningsmæssige fordele. Det kræver, at man som AI-ekspert har en praktisk, forretningsmæssig vinkel og et helhedsperspektiv med i alt, hvad man gør,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect