Test: Bowers & Wilkins PI7 er rigtigt rigtigt gode - og dyre - høretelefoner

Støjdæmpende høretelefoner er helt oppe i toppen af behovspyramiden sammen med wifi, frokostordning og meningsfuldt arbejde. Og Bowers & Wilkins PI7 leverer varen.

Artikel top billede

I den kinesiske astrologiske kalender er hvert år tilknyttet et dyr. Vi skulle derfor pt. befinde os i oksens år.

Men det er åbenlyst forkert. For hvis der er noget det seneste år har været, så er det høretelefonens år.

Det er høretelefonen, der det seneste år har beskyttet os mod larmende hjemsendte børn, det er høretelefonen, der har sikret os rimelig lyd, når Teams-møderne holdt hjulene i gang, og det er høretelefonerne, der kommer til at gøre storrumskontoret udholdeligt, når du skal tilbage til kollegaerne.

Støjdæmpende høretelefoner er derfor helt oppe i toppen af behovspyramiden sammen med wifi, frokostordning og meningsfuldt arbejde.

Heldigvis har de seneste par år budt på stadig bedre høretelefoner og stadig bedre software, som understøtter produkterne.

Bowers & Wilkins PI7 in-ear er rigtigt rigtigt gode

Men nogle høretelefoner er ikke bare bedre, de er rigtigt, rigtigt gode.

Sådan et par er Bowers & Wilkins PI7 in-ear.

De koster godt nok 2.800 kroner. Men vi har haft de små smarte høretelefoner i ørerne de seneste 14 dage og kan sige, at lyden er imponerende fyldig.

Fra Sinéad O'Connor og The Chieftains udgave af The Foggy Dew til Dropkick Murphys Rose Tattoo var både mellemtoner og vokaler klare - og bassen fyldig uden at blive mudret.

Vokaler i podcasts er desuden gengivet rigtigt godt, hvilket gjorde Dan Carlins timelange episoder af Hardcore History til en endnu større fornøjelse.

Cykler du med PI7, så har de desuden den fordel, at der er meget lidt vindstøj. Det er noget, som ellers har plaget flere andre in-ear modeller, som vi har prøvet.

PI7 kommer desuden med ørepropper i forskellig størrelse, så du prøve dig frem.

Bowers & Wilkins har desuden tilføjet en smart lille detalje: Via opbevaringskassen kan du med et medfølgende klassisk høretelefonstik-til-USB-C koble dit klassiske grej til de trådløse høretelefoner.

Så sidder du i flyveren, på hotelværelset eller bare i nærheden af en enhed med klassisk fysisk stik, men ingen Bluetooth, så kobler du bare enheden til transportæsken og tager øretelefonerne på.

Så har du trådløs lyd uden det store besvær.

Bør holde møde med Jabra om software

Til hverdag forkæles denne anmelders ører af B&Os H9i over the ear-høretelefoner samt Jabras vandtætte 75t Active in-ear.

Begge er rigtigt gode modeller og Bowers & Wilkins PI7 ligger overraskende nok på niveau med de store over-the-ear H9i fra B&O. I det omfang, at den slags kan sammenlignes.

For PI7 leverer en meget intens lyd, hvor du er midt i lyden, mens du med H9i har lidt mere distance.

Hvad du foretrækker, er op til dig.

For denne anmelder er det imponerende, så meget lyd ingeniørerne hos Bowers & Wilkins kan trække ud af de små PI7-enheder. De er helt klart favoritterne pt.

Der er dog et par ting, som kunne være bedre. Her kunne Bowers & Wilkins lære af Jabras rigtigt gode 75t.

Det gælder især softwaren, hvor Jabra har mulighed for at fintune lyden til netop dine ører - enten manuelt eller gennem en rigtig god guide, som udsætter dig for en grundig høretest og tilpasser lydoplevelsen efter din hørelse.

Forskellen før og efter Jabras tuning er mærkbar, især for denne anmelder, hvis ene øre fungerer knapt så godt.

Bowers & Wilkins har også en app, meget passende kaldet Headphones.

Den er flot, men også så basal, at den blot holder øje med softwareopdateringer og batteriniveau. Ikke så meget som en equalizer er at finde inde i appen.

Så Bowers & Wilkins: I har formået at lave de nok bedste in-ear høretelefoner som denne anmelder har prøvet.

Men tag lige et møde med Jabra. De har softwaren, der kan gøre PI7 helt perfekt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S