Apple klar med privacy-forbedringer til Airtags: Android-app er lige på trapperne

En ny opdatering til Apples Airtags skal gøre det sværere at misbruge det nye produkt til stalking.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Lisby)

Apple lancerede tidligere på året produktet Airtags, der skal gøre det lettere for brugerne at finde glemte ting og sager.

Men desværre kan produktet også misbruges til at overvåge andre folk, men det vil Apple nu gøre sværere.

Derfor er den amerikanske tech-gigant nu på vej med en opdatering til produktet.

Det skriver amerikanske Cnet.

Justerer på advarsler

Med den kommende opdatering vil Apple justere på den tid, hvor Airtags skal være adskilt fra sin ejer, før at den begynder at udsende en lyd.

For Airtags er allerede designet til at udsende en lyd, hvis der er en risiko for, at de bliver brugt til at overvåge andre.

Indtil nu har der skulle gå mindst tre dage, før at enheden begyndte at udsende lyden, men Apple ændrer med opdateringen således, at Airtags i fremtiden vil begynde at udsende lydene på tilfældige tidspunkter i et vindue på mellem otte og 24 timer efter, at de har været adskilt fra deres ejere.

Android-app er på vej

Airtags har desuden en indbygget funktion, der betyder, at iPhone-ejere modtager en notifikation, hvis der er et uidentificeret Airtag i nærheden af dem.

Det skal forhindre, at folk eksempelvis placerer et Airtag i deres taske for at overvåge dem.

Men indtil nu har der ikke eksisteret en lignende funktion, der kan advare Android-ejere.

Apple oplyser dog nu, at selskabet senere på året vil lancere en Android-app, der vil kunne advare folk, hvis de bliver overvåget af et Airtag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura