Apple klar med privacy-forbedringer til Airtags: Android-app er lige på trapperne

En ny opdatering til Apples Airtags skal gøre det sværere at misbruge det nye produkt til stalking.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Lisby)

Apple lancerede tidligere på året produktet Airtags, der skal gøre det lettere for brugerne at finde glemte ting og sager.

Men desværre kan produktet også misbruges til at overvåge andre folk, men det vil Apple nu gøre sværere.

Derfor er den amerikanske tech-gigant nu på vej med en opdatering til produktet.

Det skriver amerikanske Cnet.

Justerer på advarsler

Med den kommende opdatering vil Apple justere på den tid, hvor Airtags skal være adskilt fra sin ejer, før at den begynder at udsende en lyd.

For Airtags er allerede designet til at udsende en lyd, hvis der er en risiko for, at de bliver brugt til at overvåge andre.

Indtil nu har der skulle gå mindst tre dage, før at enheden begyndte at udsende lyden, men Apple ændrer med opdateringen således, at Airtags i fremtiden vil begynde at udsende lydene på tilfældige tidspunkter i et vindue på mellem otte og 24 timer efter, at de har været adskilt fra deres ejere.

Android-app er på vej

Airtags har desuden en indbygget funktion, der betyder, at iPhone-ejere modtager en notifikation, hvis der er et uidentificeret Airtag i nærheden af dem.

Det skal forhindre, at folk eksempelvis placerer et Airtag i deres taske for at overvåge dem.

Men indtil nu har der ikke eksisteret en lignende funktion, der kan advare Android-ejere.

Apple oplyser dog nu, at selskabet senere på året vil lancere en Android-app, der vil kunne advare folk, hvis de bliver overvåget af et Airtag.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S