Bog: Enden er nær – og det har den faktisk altid været

Dan Carlin er vært på den ekstremt populære podcast Hardcore History og har begået en svært underholdende bog om død og dommedag gennem tiden.

Artikel top billede

De fleste vil mene, at det seneste halvandet års tid har været en kende træls. Sortseere har undervejs i pandemien endda varslet enden på den frie verden, som vi kender den.

Så galt gik det heldigvis ikke i denne omgang, og nu begynder det at lysne igen i store dele af verden. Men alligevel: Enden er nær! Ja, det har den sådan set altid været.

Det er budskabet i en relativt ny og meget rost bog af Dan Carlin, som mange vil kende for den indsigtsfulde og ofte ret morsomme podcast ”Hardcore History.”

Carlin er notorisk ude af stand til at fatte sig i korthed, og det bærer bogens titel også præg af; den hedder helt nøjagtigt The End Is Always Near: Apocalyptic Moments from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses.

Det beskriver til gengæld emnet ganske nøjagtigt. Bogen handler nemlig om, hvordan fantasier om undergang, massedød og civilisationers undergang har været menneskehedens tro følgesvend siden tidernes morgen.

For det meste er det heldigvis blevet ved præsters alvorstale og småskøre mænd på gadehjørnet med pamfletter, håndskrevne skilte, høj stemmevolumen og tvivlsom personlig hygiejne.

Men The End Is Always Near forklarer også, hvordan ganske mange civilisationer jo faktisk er gået under. Eksempelvis når epidemier, sult, krig og naturkatastrofer har fejet millioner af mennesker af brættet eller givet vaklende imperier det sidste skub.

Så hvad får os til at tro, at det vil gå moderne civilisation anderledes end oldtidens assyrere og romere? Eller for den sags skyld bronzealderens mennesker, der blev ramt af en hurtig og uforklarlig nedtur uden sidestykke?

Modsat os havde vore forfædre ikke engang våben, der kunne forvandle hele landmasser til radioaktive ødemarker. I oldtiden var man heller ikke så forbundet på kryds og tværs af flyruter, at en lungesygdom kunne rejse hurtigere fra Wuhan til Vendsyssel end det tager PostNord at sende et brev til bedstemor.

Set i dén kontekst forekommer det knap så utænkeligt, at fremtidens arkæologer – som Carlin så malende beskriver i bogens indledning – graver sig gennem skeletter i de fremtidige ruiner af New York, London eller Tokyo.

Præcis ligesom vi i dag gennemtrawler pyramider eller oldtidsbyer på jagt efter genstande og menneskerester.

I bogen konstaterer han også, at vi mennesker aldrig har haft det så godt, som vi har i dag. Samt at potentialet afgjort er til stede for, at det hurtigt kan gå den anden vej.

Det er et banalt budskab. Men når det er Dan Carlin, der leverer det, så sluger man kamelen.

For man er i godt selskab. Ja, bogen er i lange stræk nærmest et slags greatest hits album over emnerne fra de podcasts, der har gjort ham til et kendt og elsket navn for historiefans verden over.

Nogle vil undervejs savne Carlins karakteristiske stemme og intonation. Men så kan man jo i stedet vælge audioudgaven, som forfatteren selv har indtalt.

Titel: The End Is Always Near: Apocalyptic Moments from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses. Forfatter: Dan Carlin

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S