Bog: Enden er nær – og det har den faktisk altid været

Dan Carlin er vært på den ekstremt populære podcast Hardcore History og har begået en svært underholdende bog om død og dommedag gennem tiden.

Artikel top billede

De fleste vil mene, at det seneste halvandet års tid har været en kende træls. Sortseere har undervejs i pandemien endda varslet enden på den frie verden, som vi kender den.

Så galt gik det heldigvis ikke i denne omgang, og nu begynder det at lysne igen i store dele af verden. Men alligevel: Enden er nær! Ja, det har den sådan set altid været.

Det er budskabet i en relativt ny og meget rost bog af Dan Carlin, som mange vil kende for den indsigtsfulde og ofte ret morsomme podcast ”Hardcore History.”

Carlin er notorisk ude af stand til at fatte sig i korthed, og det bærer bogens titel også præg af; den hedder helt nøjagtigt The End Is Always Near: Apocalyptic Moments from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses.

Det beskriver til gengæld emnet ganske nøjagtigt. Bogen handler nemlig om, hvordan fantasier om undergang, massedød og civilisationers undergang har været menneskehedens tro følgesvend siden tidernes morgen.

For det meste er det heldigvis blevet ved præsters alvorstale og småskøre mænd på gadehjørnet med pamfletter, håndskrevne skilte, høj stemmevolumen og tvivlsom personlig hygiejne.

Men The End Is Always Near forklarer også, hvordan ganske mange civilisationer jo faktisk er gået under. Eksempelvis når epidemier, sult, krig og naturkatastrofer har fejet millioner af mennesker af brættet eller givet vaklende imperier det sidste skub.

Så hvad får os til at tro, at det vil gå moderne civilisation anderledes end oldtidens assyrere og romere? Eller for den sags skyld bronzealderens mennesker, der blev ramt af en hurtig og uforklarlig nedtur uden sidestykke?

Modsat os havde vore forfædre ikke engang våben, der kunne forvandle hele landmasser til radioaktive ødemarker. I oldtiden var man heller ikke så forbundet på kryds og tværs af flyruter, at en lungesygdom kunne rejse hurtigere fra Wuhan til Vendsyssel end det tager PostNord at sende et brev til bedstemor.

Set i dén kontekst forekommer det knap så utænkeligt, at fremtidens arkæologer – som Carlin så malende beskriver i bogens indledning – graver sig gennem skeletter i de fremtidige ruiner af New York, London eller Tokyo.

Præcis ligesom vi i dag gennemtrawler pyramider eller oldtidsbyer på jagt efter genstande og menneskerester.

I bogen konstaterer han også, at vi mennesker aldrig har haft det så godt, som vi har i dag. Samt at potentialet afgjort er til stede for, at det hurtigt kan gå den anden vej.

Det er et banalt budskab. Men når det er Dan Carlin, der leverer det, så sluger man kamelen.

For man er i godt selskab. Ja, bogen er i lange stræk nærmest et slags greatest hits album over emnerne fra de podcasts, der har gjort ham til et kendt og elsket navn for historiefans verden over.

Nogle vil undervejs savne Carlins karakteristiske stemme og intonation. Men så kan man jo i stedet vælge audioudgaven, som forfatteren selv har indtalt.

Titel: The End Is Always Near: Apocalyptic Moments from the Bronze Age Collapse to Nuclear Near Misses. Forfatter: Dan Carlin

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S