Dansk startup henter 335 millioner kroner fra amerikansk venturefond

Danske Eloomi har modtaget en 335 millioner kroner fra en amerikansk venturefond i en serie B-runde, der samtidig værdisætter tech-virksomheden til over en milliard kroner.

Artikel top billede

Den danske startup Eloomi, der står bag HR-teknologi og andet personalerelateret software, har modtaget en af de helt store kapitalindsprøjtninger i en serie B-runde.

Den amerikanske venturefond Great Hill Partners har for en tredjedel af Eloomi proppet 335 millioner kroner i det unge selskab, der blev stiftet i 2015, og som nu værdisættes til over en milliard kroner.

Det skriver Børsen.

Eloomi har også modtaget 45 millioner kroner fra eksisterende investorer, og med den nye kapital sigter virksomheden med omkring 100 medarbejdere nu efter at blive den næste danske unicorn - altså at blive værdisat til over en milliard dollar.

"Med de penge, vi får ind nu, og dem, vi har stående på bankbogen i forvejen, så har vi penge nok til at kunne realisere at blive den næste danske unicorn, hvis alt går godt, og markedet er med os," lyder det fra Eloomis direktør og stifter Claus Johansen.

Den store investering fra den amerikanske venturefond tog ifølge direktøren en måned, og var en forholdsvis simpel proces.

Eloomi har i dag kontorer i både København, London, Orlando og Florida.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen