Dansk startup henter 335 millioner kroner fra amerikansk venturefond

Danske Eloomi har modtaget en 335 millioner kroner fra en amerikansk venturefond i en serie B-runde, der samtidig værdisætter tech-virksomheden til over en milliard kroner.

Artikel top billede

Den danske startup Eloomi, der står bag HR-teknologi og andet personalerelateret software, har modtaget en af de helt store kapitalindsprøjtninger i en serie B-runde.

Den amerikanske venturefond Great Hill Partners har for en tredjedel af Eloomi proppet 335 millioner kroner i det unge selskab, der blev stiftet i 2015, og som nu værdisættes til over en milliard kroner.

Det skriver Børsen.

Eloomi har også modtaget 45 millioner kroner fra eksisterende investorer, og med den nye kapital sigter virksomheden med omkring 100 medarbejdere nu efter at blive den næste danske unicorn - altså at blive værdisat til over en milliard dollar.

"Med de penge, vi får ind nu, og dem, vi har stående på bankbogen i forvejen, så har vi penge nok til at kunne realisere at blive den næste danske unicorn, hvis alt går godt, og markedet er med os," lyder det fra Eloomis direktør og stifter Claus Johansen.

Den store investering fra den amerikanske venturefond tog ifølge direktøren en måned, og var en forholdsvis simpel proces.

Eloomi har i dag kontorer i både København, London, Orlando og Florida.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S