Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Trine Bramsen afviser opsplitning af CFCS trods kritik: "Center for Cybersikkerhed skal fortsat ligge under Forsvarets Efterretningstjeneste"

Interview: Regeringen vil at styrke Center for Cybersikkerhed trods kritik. Et omstridt sensornetværk og en øget informationsindsat er udset til at spille væsentlige roller.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den digitale forsvarsenhed til at blive styrket yderligere i regeringens nyeste udspil til en national cybersikkerhedsstrategi, se planerne her
  • Se hvorfor sensornetværket er udset til at spille en vigtig rolle
831
4:15 min
En stor del af regeringens netop fremlagte regeringsudspil om en cyberpulje på 500 millioner tager udgangspunkt i den digitale forsvarsenhed, Center for Cybersikkerhed, der ligger under Forsvarets Efterretningtjeneste (FE).

Center for Cybersikkerhed står udenfor almindelig retsprincipper. Centeret er tophemmeligt.

Og så er det ofte blevet kritiseret, senest i forbindelse med angrebene på internetudbyderen Gigabit.

Alligevel står den digitale forsvarsenhed til at blive styrket yderligere i regeringens nyeste udspil. Det fortæller forsvarsminister Trine Bramsen (S) til Computerworld:

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Trend Micro taber klagesag over Region Hovedstaden på et hængende hår: Klagenævn splittet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor har it-sikkerhedsekspert Leif Jensen ingen planer om at slette TikTok: "Hvis man bruger appen på den rette måde, skal man ikke være så bekymret"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-sikkerheden sejler i Arbejdernes Landsbank: Får stribe af alvorlige påbud

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Bent Larsen forfremmet i Kyndryl – selskabet får ny dansk topchef

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Aldrig før har Datatilsynet modtaget så mange anmeldelser for GDPR-brud – men regeringen vil alligevel beskære tilsynet