Trine Bramsen afviser opsplitning af CFCS trods kritik: "Center for Cybersikkerhed skal fortsat ligge under Forsvarets Efterretningstjeneste"

Interview: Regeringen vil at styrke Center for Cybersikkerhed trods kritik. Et omstridt sensornetværk og en øget informationsindsat er udset til at spille væsentlige roller.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den digitale forsvarsenhed til at blive styrket yderligere i regeringens nyeste udspil til en national cybersikkerhedsstrategi, se planerne her
  • Se hvorfor sensornetværket er udset til at spille en vigtig rolle
831
4:15 min
En stor del af regeringens netop fremlagte regeringsudspil om en cyberpulje på 500 millioner tager udgangspunkt i den digitale forsvarsenhed, Center for Cybersikkerhed, der ligger under Forsvarets Efterretningtjeneste (FE).

Center for Cybersikkerhed står udenfor almindelig retsprincipper. Centeret er tophemmeligt.

Og så er det ofte blevet kritiseret, senest i forbindelse med angrebene på internetudbyderen Gigabit.

Alligevel står den digitale forsvarsenhed til at blive styrket yderligere i regeringens nyeste udspil. Det fortæller forsvarsminister Trine Bramsen (S) til Computerworld:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen