Amazon i kæmpe mangel på arbejdskraft: Tilbyder sign-on bonus på 6.000 kroner til helt almindelige stillinger

Flere selskaber mangler desperat flere ansatte og er derfor begyndt at lokke med bonus og højere løn. Amazon står lige nu og mangler 75.000 ansatte, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der er massiv mangel på medarbejdere hos giganten Amazon, der nu er begyndt at lokke nye ansatte til helt almindelige stillinger med en sign-on bonus på 1.000 dollar svarende til 6.000 kroner.

Det skriver Finans.

For nyligt annoncerede Amazon, at der lige nu mangler 75.000 ansatte til lagre og transport.

Her har man forsøgt at tiltrække ansatte til med både bonus og en højere timeløn på to dollar over normalen.

En 22-årig nytiltrådt Amazon-ansat fortæller blandt andet, at han fik en bonus på 3.000 dollar for at læsse varer på fly.

Ifølge en undersøgelse fra Korn Ferry havde 94 procent af store amerikanske detailkæder i april problemer med at rekruttere.

Herhjemme ser der også ud til at være enorm efterspørgsel på medarbejdere.

Således viste tal fra Danmarks største jobportal, Jobindex - som ejer Computerworld - at antallet af nye jobannoncer er på sit højeste niveau siden 2008, inden finanskrisen ramte.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S