Efter lang tids tøven ruller kunderne nu ind på SAP S/4: "Vi har fået flere nye S/4-sager i det seneste halve år, end vi havde af S/4-kunder i forvejen"

En af de absolut største SAP-partnere i verden og på dansk jord, det tidligere Itelligence, nu NTT Data Business Solutions, ser markant fremgang i antallet af S/4HANA-projekter. Overgangen til SAP's nyeste ERP-motor har ladet vente på sig, men ser nu ud til for alvor at rykke. "Vi har fået flere nye S/4-sager i det seneste halve år, end vi havde af S/4-kunder i forvejen," siger direktør Per Falck Jensen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvor mange S/4HANA-projekter NTT Data Business Solutions har gang i på det danske marked
  • Hvad SAP's kæmpe omstilling betyder for en af verdens største SAP-partnere
  • Hvad dansk landechef hos NTT Data Business Solutions mener om SAP store transformation
966
5 min
Den største satsning hos den tyske ERP-mastodont SAP i nyere tid, S/4HANA, har eksisteret i seks år.

Men vi har stadig til gode at se havet af SAP-kunder i Danmark flokkes mod den nye platform, som SAP ikke er bleg for at kalde fundamentet for den intelligente virksomhed.

Nogle af de største danske virksomheder med SAP-benene solidt plantet i jorden er overgået eller er i proces.

Men for en stor gruppe kunder synes beslutningen mere at have været at tage den lidt med ro og afvente erfaringerne i markedet, når nu SAP også har garanteret supporten på den tidligere ERP-platform SAP ECC frem til 2027.

Men det ulmer af optimisme hos såvel SAP som i dets partnerlandskab om en nærtstående S/4-eksplosion.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS