Efter lang tids tøven ruller kunderne nu ind på SAP S/4: "Vi har fået flere nye S/4-sager i det seneste halve år, end vi havde af S/4-kunder i forvejen"

En af de absolut største SAP-partnere i verden og på dansk jord, det tidligere Itelligence, nu NTT Data Business Solutions, ser markant fremgang i antallet af S/4HANA-projekter. Overgangen til SAP's nyeste ERP-motor har ladet vente på sig, men ser nu ud til for alvor at rykke. "Vi har fået flere nye S/4-sager i det seneste halve år, end vi havde af S/4-kunder i forvejen," siger direktør Per Falck Jensen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvor mange S/4HANA-projekter NTT Data Business Solutions har gang i på det danske marked
  • Hvad SAP's kæmpe omstilling betyder for en af verdens største SAP-partnere
  • Hvad dansk landechef hos NTT Data Business Solutions mener om SAP store transformation
966
5 min
Den største satsning hos den tyske ERP-mastodont SAP i nyere tid, S/4HANA, har eksisteret i seks år.

Men vi har stadig til gode at se havet af SAP-kunder i Danmark flokkes mod den nye platform, som SAP ikke er bleg for at kalde fundamentet for den intelligente virksomhed.

Nogle af de største danske virksomheder med SAP-benene solidt plantet i jorden er overgået eller er i proces.

Men for en stor gruppe kunder synes beslutningen mere at have været at tage den lidt med ro og afvente erfaringerne i markedet, når nu SAP også har garanteret supporten på den tidligere ERP-platform SAP ECC frem til 2027.

Men det ulmer af optimisme hos såvel SAP som i dets partnerlandskab om en nærtstående S/4-eksplosion.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job