Google gør kæmpe fremskridt i super komplekst chipdesign: AI-system klarer opgaven på under seks timer

Kunstig intelligens udviklet af Google har gjort et kæmpe fremskridt inden for komplekst chipdesign, som normalt tager måneder. AI-systemet klarer det hele på under seks timer. Google regner også med, at det vil resultere i endnu hurtigere og bedre AI-chips.

Artikel top billede

(Foto: Nick Knupffer)

Chipdesign en en uhyre kompleks opgave, som det normalt tager ingeniører udstyret med specialdesignede softwareværktøjer måneder at udføre.

Men det regnestykke har Google-udviklet kunstig intelligens vendt grundigt op og ned på. Google hævder, at gigantens såkaldte ‘deep reinforcement-learning’-system kan klare opgaven på under seks timer. Det skriver The Register.

Ifølge Google vil det også betyde, at AI-chips fremover bliver både hurtigere og bedre.

Chipdesign handler om at bestemme indretningen af en chip - altså placeringen af CPU, GPU, cache og så videre samt de tilhørende elektriske forbindelser. Og designet har selvsagt enorm betydning for chippens ydelse og strømforbrug.

Ifølge The Register har Google allerede brugt det nye chipdesign-system til næste generation af Googles såkaldte Tensor Processing Unit, som Google bruger til at accelerere neurale netværk i selskabets søgemaskine, Googles public cloud samt de skak- og Go-relaterede systemer AlphaGo og AlphaZero og flere andre projekter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest