Derfor gik det galt: Her er grunden til at det nye coronapas har været ramt af tre nedbrud på en uge

Interview: En fejl relateret til NemID-login har været skyld i to af de tre nedbrud, der har ramt det danske Coronapas i den seneste uge. "Vi gør alt, hvad vi kan for, at det ikke skal ske igen. Vi har ekstra overvågning og bemanding på," siger Peter Munch Jensen, der er afdelingschef hos Sundhedsdatastyrelsen, som har driftsansvaret.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor den nye Coronapas app har været ramt af tre nedbrud på en uge
  • Bliv klogere på, hvad Sundhedsdatastyrelsen og leverandørerne gør for at forhindre, at det sker igen
  • Få Sundhedsdatastyrelsens svar på om danskerne skal frygte, at deres coronapas igen går ned, når de har brug for det
678
3:30 min
Det var ustabilitet hos en af Sundhedsdatastyrelsens leverandører, der betød, at den nye danske Coronapas-app gik ned både fredag for en uge siden samt torsdag morgen.

I alt har appen været ramt af tre nedbrud i løbet af den seneste uge.

Det oplyser Peter Munch Jensen, der er afdelingschef hos Sundhedsdatastyrelsen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job