Ny arbejdsplads venter de 220 ansatte i SAP Danmark efter corona: "Vi sidder lige nu og kigger på lovgivning, kontrakter og forsikringer og alle de her praktiske ting"

Der er ved at ske en tilbagevenden til kontoret hos SAP Danmark, der nu har åbnet op for 50 procent af arbejdspladsen. Men ERP-giganten kommer ikke tilbage til samme arbejdsforhold som før krisen. Selskabets topledelse har nemlig aflagt et løfte om, at SAP bliver en 100 procent fleksibel arbejdsplads i fremtiden, fortæller landechef Jørn Jacobsen.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i SAP Danmarks genåbning af kontoret
  • Indblik i løftet "Pledge to Flex"
  • Hvordan Jørn Jacobsen ser den fremtidens arbejdsplads udvikle sig
755
4 min
Der er efterhånden begyndt at være liv inde på SAP Danmarks hovedsæde i København.

Kontoret er åbnet op med en kapacitet på 50 procent efter flere måneder, hvor det kun har været kritiske funktioner, der har haft sin daglige gang på Østerbro.

Selvom hverdagen begynder at ligne mere og mere det, som medarbejderne kendte til inden marts 2020, så bliver fremtidens arbejdsplads nok aldrig helt den samme på stedet.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job