Artikel top billede

Dansk booking-portal ramt af ransomware-angreb: Forhandler med hackere om betaling af løsesum

Selskabet Ak Techotel er ramt af et omfattende hackerangreb, der er gået ud over en lang række hoteller i Danmark, Sverige og Norge. Selskabet har forhandlet med hackerne bag angrebet for igen at få adgang til sine systemer igen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se status for den danske it-virksomhed
  • Læs hvordan selskabet har kæmpet med at få adgang til systemerne igen i dagevis
616
3:15 min
I mere end fem dage har den danske leverandør af booking-systemer til hoteller AK Techotel været ramt af et alvorligt hackerangreb.

Angrebet betyder, at selskabet kunder ikke har haft adgang til bookingportalen siden onsdag 9. juni.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for