USA klar med ny lov mod Facebook, Apple, Amazon og Google: Baner vejen for at opsplitte selskaberne

Der kan være lovgivning på vej, der går efter en række amerikanske it-giganter. I yderste konsekvens kan amerikanske myndigheder opsplitte selskaberne, hvis loven bliver gennemført.

Artikel top billede

Amerikanske politikere fra begge store partier er klar med ny lovgivning, der vil ramme amerikanske it-gigante som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Den kommende lovgivning skal blandt andet sikre, at én virksomhed ikke må sidde tungt på flere forretningsområder, der kan skabe en interessekonflikt.

Det skriver mediet ZDNet.

Mest aktuelt er der lige nu adskillige sager i både Europa og USA mod Apples App Store. Her lyder anklagerne, at Apple sidder for tungt på adgangen til app på sine egne smartphones.

Lovgivningen fra USA kan samtidig give mulighed for, at de amerikanske myndigheder i yderste konsekvens får mulighed for at splitte de største it-selskaber op.

Google bliver specifikt nævnt i lovforslaget, der altså endnu ikke er blevet vedtaget endnu. Her skriver politikerne bag lovforslaget, at en søgemaksine ikke skal have mulighed for at eje en videotjeneste, som den også kan favorisere i sine egne søgeresultater.

I lovforslaget fremgår det dog, at det kun vil have begrænset effekt på den amerikanske it-industri. Politikerne bag loven mener således, at reglerne kun ville have sat en stopper for få handler i løbet af de seneste 10 år.

Opsplitning har de største it-gigant har været en diskussion i årevis. Men nu ser de amerikanske lovgivere altså ud til at være på vej med muligheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub