USA klar med ny lov mod Facebook, Apple, Amazon og Google: Baner vejen for at opsplitte selskaberne

Der kan være lovgivning på vej, der går efter en række amerikanske it-giganter. I yderste konsekvens kan amerikanske myndigheder opsplitte selskaberne, hvis loven bliver gennemført.

Artikel top billede

Amerikanske politikere fra begge store partier er klar med ny lovgivning, der vil ramme amerikanske it-gigante som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Den kommende lovgivning skal blandt andet sikre, at én virksomhed ikke må sidde tungt på flere forretningsområder, der kan skabe en interessekonflikt.

Det skriver mediet ZDNet.

Mest aktuelt er der lige nu adskillige sager i både Europa og USA mod Apples App Store. Her lyder anklagerne, at Apple sidder for tungt på adgangen til app på sine egne smartphones.

Lovgivningen fra USA kan samtidig give mulighed for, at de amerikanske myndigheder i yderste konsekvens får mulighed for at splitte de største it-selskaber op.

Google bliver specifikt nævnt i lovforslaget, der altså endnu ikke er blevet vedtaget endnu. Her skriver politikerne bag lovforslaget, at en søgemaksine ikke skal have mulighed for at eje en videotjeneste, som den også kan favorisere i sine egne søgeresultater.

I lovforslaget fremgår det dog, at det kun vil have begrænset effekt på den amerikanske it-industri. Politikerne bag loven mener således, at reglerne kun ville have sat en stopper for få handler i løbet af de seneste 10 år.

Opsplitning har de største it-gigant har været en diskussion i årevis. Men nu ser de amerikanske lovgivere altså ud til at være på vej med muligheden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS