USA klar med ny lov mod Facebook, Apple, Amazon og Google: Baner vejen for at opsplitte selskaberne

Der kan være lovgivning på vej, der går efter en række amerikanske it-giganter. I yderste konsekvens kan amerikanske myndigheder opsplitte selskaberne, hvis loven bliver gennemført.

Artikel top billede

Amerikanske politikere fra begge store partier er klar med ny lovgivning, der vil ramme amerikanske it-gigante som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Den kommende lovgivning skal blandt andet sikre, at én virksomhed ikke må sidde tungt på flere forretningsområder, der kan skabe en interessekonflikt.

Det skriver mediet ZDNet.

Mest aktuelt er der lige nu adskillige sager i både Europa og USA mod Apples App Store. Her lyder anklagerne, at Apple sidder for tungt på adgangen til app på sine egne smartphones.

Lovgivningen fra USA kan samtidig give mulighed for, at de amerikanske myndigheder i yderste konsekvens får mulighed for at splitte de største it-selskaber op.

Google bliver specifikt nævnt i lovforslaget, der altså endnu ikke er blevet vedtaget endnu. Her skriver politikerne bag lovforslaget, at en søgemaksine ikke skal have mulighed for at eje en videotjeneste, som den også kan favorisere i sine egne søgeresultater.

I lovforslaget fremgår det dog, at det kun vil have begrænset effekt på den amerikanske it-industri. Politikerne bag loven mener således, at reglerne kun ville have sat en stopper for få handler i løbet af de seneste 10 år.

Opsplitning har de største it-gigant har været en diskussion i årevis. Men nu ser de amerikanske lovgivere altså ud til at være på vej med muligheden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job