Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Store virksomheder rammes på stribe: Derfor ser vi så mange højtprofilerede cyberangreb lige nu

Interview: Vi har i de seneste uger set en række højtprofilerede cyberangreb ramme virksomheder over hele verden. Er det fordi mængden af angreb er stigende, eller kan der være andre årsager? Her er it-sikkerhedsekspert Jesper Jakobsens bud.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få den danske it-sikkerhedsekspert Jesper Jakobsens bud på, hvorfor vi ser så mangt højtprofilerede angreb netop nu
  • Få hans vurdering af udviklingen i antallet af angreb
  • Få forklaring på, hvordan de it-kriminelles metoder ændrer sig
  • Få indsigt I hvorfor virksomheder ifølge ham er mindre tilbøjelige til at mørklægge angreb i dag
702
3:45 min
De seneste måneder er virksomheder over hele verden blev ramt af, hvad der kan ligne ny bølge af nye cyber-angreb.

Senest er den danske hotelplatform AK Techotel blevet ramt af et ransomware-angreb, men også den globale slagterigigant JBS samt den store amerikansk pipeline Colonial Pipeline har været ramt af angreb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er mine take aways fra Computerworld Cloud Festival 2023: Prisen kommer (nok) til at stige

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre danske leverandører skal levere it-løsninger for op mod en halv milliard kroner til Københavns Universitet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datatilsynet: Østre Landsrets GDPR-dom og million-bøde er et 'super vigtigt skridt" for kommende GDPR-sager

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Erik Damgaards nye firma tjener millioner og stryger ind i Top 100: “Uniconta er mit comeback, og det føles fantastisk at være tilbage”

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Der er brændende sol over Las Vegas, og Oracles CEO har et budskab med til os alle