Dansk teledirektør om regeringens cyberudspil: Hvor er pengene til politiets arbejde?

Efter at have kritiseret Center for Cybersikkerheds mangel på hjælp i krisesituationer, er teledirektør Claus Østergaard Olsen tilfreds med regeringens planer om mere operational hjælp fra centeret. Der er dog noget, der mangler. Og det er tredje led i cybersikkerhedssamarbejdets trenighed.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Wizer-direktøren mener, at politiet er overset i regeringens seneste cyberudspil.
579
3 min
Hvor er politiet i det nye cybersikkerhedsudspil, der blev fremlagt i sidste uge?

Det spørger Claus Østergaard Olsen om. Han er direktør i teleselskabet, der indtil for nylig opererede under navnet Gigabit, men som nu har skiftet navn til Wizer.

Et DDoS-angreb, der ramte to danske teleselskaber, fik for nogle uger siden teledirektøren til at stå frem og kritisere Center for Cybersikkerhed og danske myndigheder generelt for ikke at yde tilstrækkelig hjælp til virksomheder i cyber-knibe.

I sidste uge kom så et regeringsudspil, der leverer 500 millioner kroner til styrkelse af Center for Cybersikkerhed og det danske cyberforsvar.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S