Dansk teledirektør om regeringens cyberudspil: Hvor er pengene til politiets arbejde?

Efter at have kritiseret Center for Cybersikkerheds mangel på hjælp i krisesituationer, er teledirektør Claus Østergaard Olsen tilfreds med regeringens planer om mere operational hjælp fra centeret. Der er dog noget, der mangler. Og det er tredje led i cybersikkerhedssamarbejdets trenighed.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Wizer-direktøren mener, at politiet er overset i regeringens seneste cyberudspil.
579
3 min
Hvor er politiet i det nye cybersikkerhedsudspil, der blev fremlagt i sidste uge?

Det spørger Claus Østergaard Olsen om. Han er direktør i teleselskabet, der indtil for nylig opererede under navnet Gigabit, men som nu har skiftet navn til Wizer.

Et DDoS-angreb, der ramte to danske teleselskaber, fik for nogle uger siden teledirektøren til at stå frem og kritisere Center for Cybersikkerhed og danske myndigheder generelt for ikke at yde tilstrækkelig hjælp til virksomheder i cyber-knibe.

I sidste uge kom så et regeringsudspil, der leverer 500 millioner kroner til styrkelse af Center for Cybersikkerhed og det danske cyberforsvar.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos