Vestas sparer hundredtusindvis af timer i forretningen med ny tilgang til interne it-løsninger

Interview: Vestas har taget en helt ny medicin, når det kommer til interne it-løsninger, som nu har ført til tusindvis af sparede timer. Det skete efter store udfordringer med de interne it-løsninger, der egentlig skulle have hjulpet medarbejderne, men som blot gjorde deres arbejde mere besværlig, fortæller direktør for Vestas Solutions, Troels Fleckenstein.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Vestas' nye tilgang til interne it-løsninger
  • Hvilke gevinster Vestas har opnået
  • Hvilke udfordringer Vestas tidligere stod med i forhold til de interne it-løsninger
  • Et indblik i it-maskinrummet i vindmøllegiganten
1.599
8 min
En brise af ny innovation blæser ind over Vestas, hvor en anderledes måde at tænke it-løsninger og innovation på har ført til enorme gevinster på kort tid hos vindemøllegiganten.

For fire år siden indgik Vestas og den danske software-virksomhed Trifork et partnerskab med det omdrejningspunkt at ændre hele tankegangen omkring det at levere it-løsninger til de tusindvis af medarbejdere hos Vestas.

Fra primært at have haft fokus på at understøtte processer i Vestas med it-løsninger, er det blevet vendt på hovedet. Nu skal it-løsninger tage mere udgangspunkt i brugerne og den faktiske arbejdsgang.

Det har allerede givet mærkbare resultater.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect