Vestas sparer hundredtusindvis af timer i forretningen med ny tilgang til interne it-løsninger

Interview: Vestas har taget en helt ny medicin, når det kommer til interne it-løsninger, som nu har ført til tusindvis af sparede timer. Det skete efter store udfordringer med de interne it-løsninger, der egentlig skulle have hjulpet medarbejderne, men som blot gjorde deres arbejde mere besværlig, fortæller direktør for Vestas Solutions, Troels Fleckenstein.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Vestas' nye tilgang til interne it-løsninger
  • Hvilke gevinster Vestas har opnået
  • Hvilke udfordringer Vestas tidligere stod med i forhold til de interne it-løsninger
  • Et indblik i it-maskinrummet i vindmøllegiganten
1.599
8 min
En brise af ny innovation blæser ind over Vestas, hvor en anderledes måde at tænke it-løsninger og innovation på har ført til enorme gevinster på kort tid hos vindemøllegiganten.

For fire år siden indgik Vestas og den danske software-virksomhed Trifork et partnerskab med det omdrejningspunkt at ændre hele tankegangen omkring det at levere it-løsninger til de tusindvis af medarbejdere hos Vestas.

Fra primært at have haft fokus på at understøtte processer i Vestas med it-løsninger, er det blevet vendt på hovedet. Nu skal it-løsninger tage mere udgangspunkt i brugerne og den faktiske arbejdsgang.

Det har allerede givet mærkbare resultater.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S