Den originale kildekode til www sættes til salg på auktion: Bud begynder ved blot 1.000 dollar

Tim Berners-Lees originale kildekode til World Wide Web bliver i næste uge sat salg hos det britiske auktionshus Sothebys.

Artikel top billede

Er du villig til at betale, kan du nu blive ejer af den originale kildekode, der ligger til grund for hele internettet, World Wide Web.

Kildekoden, som blev skrevet af britiske Tim Berners-Lee i 1989, er nemlig blevet udbudt til salg af det britiske auktionshus Sothebys.

Opfindelsen af WWW regnes i dag for at være en af de vigtigste opfindelser i nyere tid og regnes for at være lige så afgørende for verdens udvikling som opfindelsen af trykpressen i det 15. århundrede.

Kildekoden sælges hos Sothebys som en blockchain-baseret NFT [non-fungible token, red], der gør, at dens oprindelse kan spores helt tilbage til oprindelsen.

Hertil medfølger et dokument underskrevet af Tim Berners-Lee samt en plakat med den fulde kildekode påtrykt.

Tim Berners-Lee meddeler, at det virker helt naturligt at sælge kildekoden som NFT, som er blevet digitalt verificeret og underskrevet af ham selv.

Filen med kildekoden, som bliver udbudt, består af 9.555 linier. De inkluderer implementationer af de tre sprog og protokoller, som Tim Berners-Lee har opfundet, nemlig HTML, HTTP og URL.

Det står iøvrigt for henholdsvis Hypertext Markup Language, Hypertext Transfer Protocol og Uniform Resource Identifiers.

Tim Berners-Lees WorldWideWeb-applikation blev iøvrigt skrevet i Objective C på en computer fra NeXT, som var det selskab, som Steve Jobs grundlagde efter han var blevet fyret fra Apple.

Auktionen åbner onsdag i næste uge og løber en uge frem. Buddene åbner ved 1.000 dollar - blot godt 6.000 kroner.

Du finder auktionen hos Sotheby’s her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse