Den originale kildekode til www sættes til salg på auktion: Bud begynder ved blot 1.000 dollar

Tim Berners-Lees originale kildekode til World Wide Web bliver i næste uge sat salg hos det britiske auktionshus Sothebys.

Artikel top billede

Er du villig til at betale, kan du nu blive ejer af den originale kildekode, der ligger til grund for hele internettet, World Wide Web.

Kildekoden, som blev skrevet af britiske Tim Berners-Lee i 1989, er nemlig blevet udbudt til salg af det britiske auktionshus Sothebys.

Opfindelsen af WWW regnes i dag for at være en af de vigtigste opfindelser i nyere tid og regnes for at være lige så afgørende for verdens udvikling som opfindelsen af trykpressen i det 15. århundrede.

Kildekoden sælges hos Sothebys som en blockchain-baseret NFT [non-fungible token, red], der gør, at dens oprindelse kan spores helt tilbage til oprindelsen.

Hertil medfølger et dokument underskrevet af Tim Berners-Lee samt en plakat med den fulde kildekode påtrykt.

Tim Berners-Lee meddeler, at det virker helt naturligt at sælge kildekoden som NFT, som er blevet digitalt verificeret og underskrevet af ham selv.

Filen med kildekoden, som bliver udbudt, består af 9.555 linier. De inkluderer implementationer af de tre sprog og protokoller, som Tim Berners-Lee har opfundet, nemlig HTML, HTTP og URL.

Det står iøvrigt for henholdsvis Hypertext Markup Language, Hypertext Transfer Protocol og Uniform Resource Identifiers.

Tim Berners-Lees WorldWideWeb-applikation blev iøvrigt skrevet i Objective C på en computer fra NeXT, som var det selskab, som Steve Jobs grundlagde efter han var blevet fyret fra Apple.

Auktionen åbner onsdag i næste uge og løber en uge frem. Buddene åbner ved 1.000 dollar - blot godt 6.000 kroner.

Du finder auktionen hos Sotheby’s her.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks