Oracle fordobler investeringer i cloud: Vil bruge 24 milliarder kroner næste år

I løbet af det kommende år vil it-kæmpen Oracle fordoble sin investering i cloud-teknologien. Det viser selskabets seneste regnskab, der ender bedre end analytikerne havde forventet.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

It-giganten Oracle vil i løbet af 2022 investere fire milliarder dollar i cloudinvesteringer. Omregnet til danske kroner lyder beløbet på 24 milliarder kroner.

Det er en fordobling af investeringerne i cloud-teknologien for den amerikanske it-gigant, viser selskabets seneste regnskab.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Investeringen kommer efter coronakrisen, hvor Oracle har oplevet massiv efterspørgsel på hybride cloud-løsninger. Derfor skruer selskabet nu op for investeringerne.

Oracle endte med en omsætning for det seneste kvartal på 11,3 milliarder dollar eller 69,3 milliarder kroner.

Ser man isoleret på Oracles cloud-forretning steg den fire procent og endte med en omsætning på 7,2 milliarder.

Den massive investering i cloud-forretningen er dog også nødvendig, hvis Oracle vil konkurrere med de største cloud-leverandører som Google, Amazon og Microsoft.

“Selskabet har stadig et stort stykke arbejde foran sig før man kan regne dem i samme kategori som de største virksomheder inden for cloud-infrastruktur. Et af Oracles største problemer er, hvor lille selskabets omsætningsvækst har været på trods af det store fokus på cloud,” siger Scott Kressler, der er analytiker hos Third Bridge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job