Tim Cook advarer EU om nyt lovforslag: “Det kommer til at smadre sikkerheden i iPhones”

Apples topchef, Tim Cook, langer ud efter EU som har fremlagt et vidtgående lovforslag, der skal ramme amerikanske it-giganter. Tim Cook mener forslaget vil få alvorlige konsekvenser for sikkerheden og kundernes privatliv på iPhonen.

Artikel top billede

Sikkerheden i verdens iPhones bliver smadret.

Så kontant lyder kritikken fra Apple topchef, Tim Cook, efter EU har fremlagt et forslag, der blandt andet skal tvinge Apple til at åbne op for sit økosystem i iPhonen.

Forslaget fra EU er rettet mod amerikanske tech-giganter og skal blandt andet sikre, at Apple ikke misbruger sin dominerende position gennem App Store.

Men hvis det bliver ført ud i virkeligheden, så vil det ske på bekostning af brugernes sikkerhed og privacy, lyder det fra Tim Cook.

“Du har et eksempel her, hvor jeg ikke mener det er i brugernes interesse. Den nuværende lovtekst ville give mulighed for 'side-loading' (mulighed for at downloade filer fra ikke-godkendte kilder, red.) på iPhonen,” siger Tim Cook til et arrangement.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

“Dette vil være den ultimative måde at få apps in på iPhonen. Det vil smadre sikkerheden på iPhonen, og en række andre privacy-initiativer som vi har bygget ind i App Store,” forklarer topchefen.

Mulighed for fair konkurrence

Over for Computerworld har EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, forklaret, at hun ser lovforslaget som et udtryk for helt almindelige konkurrencevilkår.

“Jeg bor i Belgien, og hvis jeg ikke er tilfreds med udbuddet i Delhaize [supermarkeds-kæde, red] , så kan jeg gå i Carrefour [også supermarkeds-kæde, red] i stedet for. Hvis man ikke kan lide udbuddet i Meny, så kan man gå i Irma.”

“Det synes vi jo er naturligt, så hvorfor accepterer vi, at der kun er én app-store på vores telefon?” tilføjer Margrethe Vestager, da Computerworld talte med hende tidligere på måneden.

Computerworld spurgte dengang Vestager om ikke lovforslaget kunne give forværre sikkerheden i iPhonen. Det var dog ikke et brugbart argument for konkurrencekommissæren.

“Jeg synes, at det er helt afgørende, at sikkerheden er i orden. Det giver sig selv. Men det kan ikke være sådan, at sikkerhedsspørgsmål eller spørgsmål om beskyttelse af vores data er noget, der kommer imellem os og fair konkurrence,” sagde hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen