Tim Cook advarer EU om nyt lovforslag: “Det kommer til at smadre sikkerheden i iPhones”

Apples topchef, Tim Cook, langer ud efter EU som har fremlagt et vidtgående lovforslag, der skal ramme amerikanske it-giganter. Tim Cook mener forslaget vil få alvorlige konsekvenser for sikkerheden og kundernes privatliv på iPhonen.

Artikel top billede

Sikkerheden i verdens iPhones bliver smadret.

Så kontant lyder kritikken fra Apple topchef, Tim Cook, efter EU har fremlagt et forslag, der blandt andet skal tvinge Apple til at åbne op for sit økosystem i iPhonen.

Forslaget fra EU er rettet mod amerikanske tech-giganter og skal blandt andet sikre, at Apple ikke misbruger sin dominerende position gennem App Store.

Men hvis det bliver ført ud i virkeligheden, så vil det ske på bekostning af brugernes sikkerhed og privacy, lyder det fra Tim Cook.

“Du har et eksempel her, hvor jeg ikke mener det er i brugernes interesse. Den nuværende lovtekst ville give mulighed for 'side-loading' (mulighed for at downloade filer fra ikke-godkendte kilder, red.) på iPhonen,” siger Tim Cook til et arrangement.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

“Dette vil være den ultimative måde at få apps in på iPhonen. Det vil smadre sikkerheden på iPhonen, og en række andre privacy-initiativer som vi har bygget ind i App Store,” forklarer topchefen.

Mulighed for fair konkurrence

Over for Computerworld har EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, forklaret, at hun ser lovforslaget som et udtryk for helt almindelige konkurrencevilkår.

“Jeg bor i Belgien, og hvis jeg ikke er tilfreds med udbuddet i Delhaize [supermarkeds-kæde, red] , så kan jeg gå i Carrefour [også supermarkeds-kæde, red] i stedet for. Hvis man ikke kan lide udbuddet i Meny, så kan man gå i Irma.”

“Det synes vi jo er naturligt, så hvorfor accepterer vi, at der kun er én app-store på vores telefon?” tilføjer Margrethe Vestager, da Computerworld talte med hende tidligere på måneden.

Computerworld spurgte dengang Vestager om ikke lovforslaget kunne give forværre sikkerheden i iPhonen. Det var dog ikke et brugbart argument for konkurrencekommissæren.

“Jeg synes, at det er helt afgørende, at sikkerheden er i orden. Det giver sig selv. Men det kan ikke være sådan, at sikkerhedsspørgsmål eller spørgsmål om beskyttelse af vores data er noget, der kommer imellem os og fair konkurrence,” sagde hun.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS