Datatilsynets specialist om nye Schrems II-anbefalinger: "Der et relativt snævert råderum for overførsler til USA"

Kan man overføre data til USA med Det Europæiske Datatbeskyttelsesråds (EDBP) nye anbefalinger? Findes der overhovedet supperende foranstaltninger, der lovliggør overførsler til usikre tredjelande? Datatilsynets Allan Frank svarer på spørgsmål om ECPB's nye anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Datatilsynets it-specialist Allan Franks fortolkning af de nye Schrems II-anbefalinger.
1.336
6:45 min
Flere spørgsmål har meldt sig på banen, efter Det Europæiske Datatbeskyttelsesråd (EDPB) i sidste uge kom med sine officelle anbefalinger til databehandlingsprocedurer i forbindelse med tredjelandsoverførsler.

Siden Schrems II-dommen har dataansvarlige i EU ikke længere kunne bruge Privacy Shield som overførselsgrundlag, og det har skabt en usikkerhed, som EU arbejder på at kaste mere lys over.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job