Topchef i Danmarks største ejendomsmægler-kæde har nedlagt it-afdelingen og skrottet CIO-jobbet

Ejendomsmæglerkæden EDC har ikke nogen direktør for it. Den stilling droppede CEO Martin Wiesener, da han selv forlod jobbet som CIO og blev direktør for hele selskabet. “Der ikke er noget, der hedder forretning, og noget der hedder it, det snakker vi slet ikke om herinde. Der er forretningen, og det er it en naturlig del af.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor ejendomsmæglerkæden EDC har nedlagt it-afdelingen og fjernet CIO-jobbet
  • Se hvilken betydning det har for organisationen
  • Hvorfor EDC-direktør Martin Wiesener, mener alle virksomheder burde nedlægge den centrale it-organisation
624
3:15 min
Danmarks største ejendomsmæglerkæde EDC har nedlagt it-afdelingen og skrottet ideen om en CIO, der har ansvaret for den digitale del af forretningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network