Her er hele listen:Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel top billede

Topchef i Danmarks største ejendomsmægler-kæde har nedlagt it-afdelingen og skrottet CIO-jobbet

Ejendomsmæglerkæden EDC har ikke nogen direktør for it. Den stilling droppede CEO Martin Wiesener, da han selv forlod jobbet som CIO og blev direktør for hele selskabet. “Der ikke er noget, der hedder forretning, og noget der hedder it, det snakker vi slet ikke om herinde. Der er forretningen, og det er it en naturlig del af.”

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor ejendomsmæglerkæden EDC har nedlagt it-afdelingen og fjernet CIO-jobbet
  • Se hvilken betydning det har for organisationen
  • Hvorfor EDC-direktør Martin Wiesener, mener alle virksomheder burde nedlægge den centrale it-organisation
624
3:15 min
Danmarks største ejendomsmæglerkæde EDC har nedlagt it-afdelingen og skrottet ideen om en CIO, der har ansvaret for den digitale del af forretningen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Gigant-distributøren Also kunne sidste år præsentere en historisk omsætning på 10 milliarder kroner, men nu skuffer toplinjen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stor undersøgelse: Mange virksomheder ramt af ransomware-angreb betaler løsesum trods no pay-politik

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk Schrems II-ekspert: Der er alvorlige mangler i dataaftalen mellem EU og USA

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med ny direktør ved roret vinder Microsoft for femte år i træk Image-undersøgelsen: "Vi arbejder altid på at blive bedre, og jeg har fire fokuspunkter"