Kæmpesejr til Facebook i amerikansk konkurrence-sag: Vinder over 48 delstater og stort tilsyn

Facebook vinder kæmpesejr i en af de største konkurrence-sager, som selskabet har været blandet ind i hjemlandet USA, hvor 48 delstater og det amerikanske handelstilsyn har lagt sag an.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Facebooks aktiekurs steg mandag fire procent i kølvandet på den store sejr, som en amerikansk domstol tildelte selskabet i en stort anlagt retssag.

Domstolen afviste kort og godt de sager, som hele 48 delstater samt det amerikanske handeltilsyn - Federal Trade Comimission - har anlagt mod Facebook for at skade konkurrencen med monopollignende opførsel.

De to parallelle sagsanlæg blev åbnet i december.

Både USA og delstaterne mener, at Facebook systematisk ødelægger konkurrencen ved blandt andet opkøb. Det var eksempelvis tilfældet, da selskabet i 2012 og 2014 købte hovedkonkurrenterne Instagram og WhatsApp, mener de.

Men domstolen - U.S. District Court i District of Columbia - mener ikke, at FTC i tilstrækkelig grad har underbygget påstanden om, at Facebook har en monopol-lignende position på det amerikanske marked for sociale medier.

“FTC’s sagsanlæg indeholder stort set intet konkret om det centrale spørgsmål om, hvor meget magt Facebook faktisk har i et klart defineret produkt-marked,” lyder det fra domstolen i afgørelsen.

“Det er nærmest som om, at FTC forventer, at retten blot anerkender den universielle sandhed, at Facebook er et monopol,” hedder det.

Du finder hele afgørelsen fra domstolen her.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network