Omsætningen brager i vejret på app-markedet: Se de mest populære apps her

App-markedet har i 2021 sat en ny omsætningsrekord. Få overblik over de apps, der på verdens plan skaber størst omsætning og bliver downloadet mest.

Artikel top billede

(Foto: Adem AY via Unsplash)

De seneste måneder har været ualmindeligt lukrative for verdens app-udviklere.

For ifølge analyseselskabet App Annie brugte forbrugerne 34 milliarder dollar på apps i andet kvartal af 2021.

Det svarer til, at der blev brugt syv milliarder dollar mere på apps end i samme kvartal året før, og to milliarder dollar mere end i årets første kvartal.

Væksten har især været stor hos iPhone-brugere. Her er omsætningen på Apples App Store set med 30 procent til 22 milliarder i forhold til året før, mens omsætningen på Google Play er vokset med 20 procent til 12 milliarder dollar.

Den app der har været med succesfuld målt på både antallet af downloads og de summer, som forbrugerne har brugt på appen, er TikTok.

Mens Youtube indtager andenpladsen, når der måles på omsætningen, mens instagram er nummer to på listen over fleste downloads.

Se listerne herunder

Global top 10 – målt på downloads

1. Tiktok

2. Instagram

3. Facebook

4. WhatsApp Messenger

5. Zoom Cloud Meetings

6. Snapchat

7. Telegram

8. Facebook Messenger

9. CapCut

10. Google Meet

Global top 10 – målt på omsætning

1. Tiktok

2. YouTube

3. Tinder

4. Disney+

5. Tencent Video

6. HBO Max

7. Piccoma

8. Google One

9. Twitch

10. Bigo Live

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect