NNIT indgår ny kæmpe-kontrakt med sin største kunde, Novo Nordisk - men på ringere vilkår: Er nødt til at nedjustere

NNIT indgår ny stor-aftale i omegnen af en halv milliard kroner med sin hovedkunde, Novo Nordisk. Aftalens vilkår tvinger nu NNIT til at nedjustere. I forvejen faldt NNIT's salg til Novo Nordisk med 223 millioner kroner i 2020.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT underskriver ny kontrakt med sin absolut største og vigtigste kunde, Novo Nordisk, og fortsætter dermed nu som Novo Nordisks hoved-leverandør i de kommende fem år.

Her vil NNIT - der som it-selskab udspringer af Novo Nordisk - fortsætte med at stå for Novo Nordisks globale it-infrastruktur.

Aftalen har en værdi på et ‘middel trecifret million-beløb,” meddeler parterne - altså i omegnen af en halv milliard kroner.

Skal levere for mindre

Det er udtryk for en forringelse i forhold til den nuværende aftale, som står til at udløbe ved årets udgang.

I hvert fald meddeler NNIT sammen med offentliggørelsen af den nye hovedaftale, at selskabet som en direkte konsekvens er nødt til at nedjustere sine forventninger til sine økonomiske resultater.

“Sammenlignet med den foregående kontrakt, vil den nye kontrakt reducere NNIT’s årlige omsætning og profitabilitet inden for disse specifikke service-områder fra Novo Nordisk Group,” lyder det fra NNIT.

Konkret betyder det, at NNIT nu nedjusterer forventningerne til driftsindtjeningen fra de tidligere seks-syv procent til nu fem procent, mens selskabet fortsat forventer en vækst i omsætningen på mellem et og fire procent.

Flere år

NNIT har i årevis oplevet pres på ordrerne fra Novo Nordisk, som i stigende grad er begyndt at kigge andre steder hen, når der skal placeres ordrer.

Derfor afgøres NNIT's vækst i høj grad af, om selskabet formår at skabe ny vækst i forretningen, der vejer op for storkundens retræte.

Det har i de senere år reelt betydet, at NNIT hvert år har skulle hente op mod 300 millioner kroner i ny omsætning for overhovedet bare at gå i nul.

Det underbygges af de konkrete tal, der viser, at salget til Novo Nordisk i 2020 faldt med 12 procent.

Selskabet solgte nemlig i fjor it-løsninger til Novo Nordisk for 732 millioner kroner, hvilket svarer til omkring en tredjedel af NNIT's samlede omsætning.

I 2019 solgte NNIT it-produkter til Novo Nordisk for 955 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S