NNIT indgår ny kæmpe-kontrakt med sin største kunde, Novo Nordisk - men på ringere vilkår: Er nødt til at nedjustere

NNIT indgår ny stor-aftale i omegnen af en halv milliard kroner med sin hovedkunde, Novo Nordisk. Aftalens vilkår tvinger nu NNIT til at nedjustere. I forvejen faldt NNIT's salg til Novo Nordisk med 223 millioner kroner i 2020.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

NNIT underskriver ny kontrakt med sin absolut største og vigtigste kunde, Novo Nordisk, og fortsætter dermed nu som Novo Nordisks hoved-leverandør i de kommende fem år.

Her vil NNIT - der som it-selskab udspringer af Novo Nordisk - fortsætte med at stå for Novo Nordisks globale it-infrastruktur.

Aftalen har en værdi på et ‘middel trecifret million-beløb,” meddeler parterne - altså i omegnen af en halv milliard kroner.

Skal levere for mindre

Det er udtryk for en forringelse i forhold til den nuværende aftale, som står til at udløbe ved årets udgang.

I hvert fald meddeler NNIT sammen med offentliggørelsen af den nye hovedaftale, at selskabet som en direkte konsekvens er nødt til at nedjustere sine forventninger til sine økonomiske resultater.

“Sammenlignet med den foregående kontrakt, vil den nye kontrakt reducere NNIT’s årlige omsætning og profitabilitet inden for disse specifikke service-områder fra Novo Nordisk Group,” lyder det fra NNIT.

Konkret betyder det, at NNIT nu nedjusterer forventningerne til driftsindtjeningen fra de tidligere seks-syv procent til nu fem procent, mens selskabet fortsat forventer en vækst i omsætningen på mellem et og fire procent.

Flere år

NNIT har i årevis oplevet pres på ordrerne fra Novo Nordisk, som i stigende grad er begyndt at kigge andre steder hen, når der skal placeres ordrer.

Derfor afgøres NNIT's vækst i høj grad af, om selskabet formår at skabe ny vækst i forretningen, der vejer op for storkundens retræte.

Det har i de senere år reelt betydet, at NNIT hvert år har skulle hente op mod 300 millioner kroner i ny omsætning for overhovedet bare at gå i nul.

Det underbygges af de konkrete tal, der viser, at salget til Novo Nordisk i 2020 faldt med 12 procent.

Selskabet solgte nemlig i fjor it-løsninger til Novo Nordisk for 732 millioner kroner, hvilket svarer til omkring en tredjedel af NNIT's samlede omsætning.

I 2019 solgte NNIT it-produkter til Novo Nordisk for 955 millioner kroner.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse