Udstilling: Ørkenkrig, torpedobåde og lede svenskere

Krigsmuseet giver den en springskalle i sommerferien, hvor der – foruden en flot udstilling om Afghanistan – er sejlads med fjernstyrede torpedobåde og en rundvisning, hvor man kan høre om dengang svenskerne var nogle rigtig slemme typer.

Artikel top billede

Når man førhen ville lokke familien ind og se på krudt og kugler eller høre historier fra gamle dage, måtte man først overbevise de yngre medlemmer om, at Tøjhusmuseet altså ikke havde noget med mode at gøre.

Det er blevet lidt lettere i dag, da det mere mundret hedder Krigsmuseet og yderligere er blevet orienteret mod et lidt bredere publikum.

I sommerferien kan man eksempelvis sejle med fjernstyrede torpedobåde og øve sig i granatkast eller skyde med bue og pil.

Dertil kan man naturligvis se museets enorme samling våben, krigsmateriel og uniformer samt opleve lidt af, hvordan krigsindsatsen forløb i Afghanistan på en flot særudstilling.

Hver dag gennem det meste af juli er der også en rundvisning, hvor man se Christian 4.’s gamle krigshavn og høre om, hvordan Danmark og Sverige tit og ofte røg i totterne på hinanden op gennem 1600- og 1700-tallet.

Det er en historie om voldsomme slag, store tab til søs og om, hvordan dansksindede snaphaner i det sydlige Sverige blev nådesløst bekæmpet, pint og plaget af den svenske overmagt.

Nogle vil muligvis mene, at det ikke var svenskernes skyld alt sammen. Samt at de danske konger undertiden også kunne være nogle slemme og ikke altid voldsomt snedige opportunister med tendens til at vælge de forkerte allierede, fjender og kampe. Men sådan siges der jo så meget.

Under alle omstændigheder var Danmark på et tidspunkt i helt reel fare for at blive udslettet som nation, og det kan man også høre mere om.

Læs mere om udstillinger, tidsplaner og aktiviteter og book plads på rundvisningerne på Krigsmuseets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec