Udstilling: Ørkenkrig, torpedobåde og lede svenskere

Krigsmuseet giver den en springskalle i sommerferien, hvor der – foruden en flot udstilling om Afghanistan – er sejlads med fjernstyrede torpedobåde og en rundvisning, hvor man kan høre om dengang svenskerne var nogle rigtig slemme typer.

Artikel top billede

Når man førhen ville lokke familien ind og se på krudt og kugler eller høre historier fra gamle dage, måtte man først overbevise de yngre medlemmer om, at Tøjhusmuseet altså ikke havde noget med mode at gøre.

Det er blevet lidt lettere i dag, da det mere mundret hedder Krigsmuseet og yderligere er blevet orienteret mod et lidt bredere publikum.

I sommerferien kan man eksempelvis sejle med fjernstyrede torpedobåde og øve sig i granatkast eller skyde med bue og pil.

Dertil kan man naturligvis se museets enorme samling våben, krigsmateriel og uniformer samt opleve lidt af, hvordan krigsindsatsen forløb i Afghanistan på en flot særudstilling.

Hver dag gennem det meste af juli er der også en rundvisning, hvor man se Christian 4.’s gamle krigshavn og høre om, hvordan Danmark og Sverige tit og ofte røg i totterne på hinanden op gennem 1600- og 1700-tallet.

Det er en historie om voldsomme slag, store tab til søs og om, hvordan dansksindede snaphaner i det sydlige Sverige blev nådesløst bekæmpet, pint og plaget af den svenske overmagt.

Nogle vil muligvis mene, at det ikke var svenskernes skyld alt sammen. Samt at de danske konger undertiden også kunne være nogle slemme og ikke altid voldsomt snedige opportunister med tendens til at vælge de forkerte allierede, fjender og kampe. Men sådan siges der jo så meget.

Under alle omstændigheder var Danmark på et tidspunkt i helt reel fare for at blive udslettet som nation, og det kan man også høre mere om.

Læs mere om udstillinger, tidsplaner og aktiviteter og book plads på rundvisningerne på Krigsmuseets hjemmeside.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S