Næsten halvdelen af de danske it-virksomheder kan ikke få besat ledige it-stillinger

Næsten halvdelen af de danske it-virksomheder har i det seneste år måtte opgive at besætte ledige it-stillinger. For it-branchen er manglen på it-kompetencer lige nu det allerstørste problem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Næsten halvdelen af de danske it-virksomheder - 44 procent - har i det seneste år oplevet, at de ikke har været i stand til at finde folk til ledige stillinger, som de har slået op.

Sådan lyder en af konklusionerne i IT-Branchens netop offentliggjorte it-barometer, hvor 197 it-virksomheder har givet deres besyv på den danske it-branches tilstand lige nu.

Og virksomhederne er ikke i tvivl: Manglen på it-folk fortsætter med at være den ubetinget største barriere for fortsat vækst for branchen.

“Hele 44 procent [har] måtte opgive at besætte it-stillinger i løbet af de seneste 12 måneder. Det har betydet, at 43 procent har været nødsaget til at udskyde videreudviklingen i virksomheden, mens 27 procent simpelthen har skulle sige nej til ordrer,” lyder det fra IT-Branchen.

Fornylig konkluderede en rapport fra RIS Group og HBS Economics for Danske Gymnasier og Ingeniørforeningen, IDA, at problemet trods stor fokus står til at blive tredoblet frem mod 2030.

Her vil der mangle op mod 22.000 it-professionelle på det danske arbejdsmarked - også selv om der til den tid vil blive uddannet 8.000 flere it-folk end i dag.

“I IT-Branchen har vi en kompetencekrise, ikke en coronakrise. Erhvervslivet hungrer efter nyuddannede med de nødvendige kompetencer alt imens kvalificerede unge står i kø til et alt for lille antal it-uddannelsespladser. Skal vi sikre Danmarks fremtidige vækst er det derfor altafgørende, at der oprettes flere studiepladser,” lyder det fra IT-Branchens direktør, Natasha Friis Saxberg.

Du finder hele IT-Branchens it-barometer-undersøgelse her.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job