Artikel top billede

Datalogi-adjunkt Magnus Madsen har opfundet et nyt programmeringssprog: Vi står over for et skifte inden for programmeringssprog - her er ideen med det nye Flix

Adjunkt i datalogi på Aarhus Universitet, Magnus Madsen, står bag det nye programmeringssprog Flix. Det kal blandt andet hjælpe med at hente data fra komplicerede databaser og grafer på en langt mere simpel måde.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om det nye danske programmeringssprog
1.049
5:15 min
Et nyt dansk programmeringssprog er ved at se dagens lys.

Adjunkt i datalogi på Aarhus Universitet, Magnus Madsen, har igennem de sidste seks år været drivkraften bag det nye programmeringssprog.

Flix er navnet på det nye værktøj til programmører, som Magnus Madsen har udviklet sammen med en række forskningskolleger både i Danmark og i udlandet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

IBM opretter ny konsulentenhed med fokus på Microsoft-teknologi: Samler 33.000 Microsoft-eksperter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk