"Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-bevidste og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter som en gal"

"I øvrigt var der så meget græspollen på Bornholm, at jeg stadigvæk har sår rundt omkring læben. Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-hysteriske og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om SKI's direktør Signe Lynggaard Madsens oplevelse på Folkemødet på Bornholm
  • Her er udfordringerne med at stille grønne krav hos SKI
  • Hvordan it-branchen er nødt til at gribe den grønne agenda an
457
2:30 min
Der var der så meget græspollen på Bornholm, at jeg stadigvæk har sår rundt omkring næsen. Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-bevidste og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter som en gal.

Tidligt på formiddagen overhørte jeg en person fra en it-virksomhed, der sagde til en direktør, at 'det offentlige er så langt bagud, og de stiller ikke grønne krav på it-området'.

Det blev jeg en smule provokeret over.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job