"Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-bevidste og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter som en gal"

"I øvrigt var der så meget græspollen på Bornholm, at jeg stadigvæk har sår rundt omkring læben. Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-hysteriske og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om SKI's direktør Signe Lynggaard Madsens oplevelse på Folkemødet på Bornholm
  • Her er udfordringerne med at stille grønne krav hos SKI
  • Hvordan it-branchen er nødt til at gribe den grønne agenda an
457
2:30 min
Der var der så meget græspollen på Bornholm, at jeg stadigvæk har sår rundt omkring næsen. Prøv lige at sidde til et folkemøde, hvor folk er corona-bevidste og lige har hørt om den nye indiske delta-variant, og så sidder SKI’s direktør og nyser og snøfter som en gal.

Tidligt på formiddagen overhørte jeg en person fra en it-virksomhed, der sagde til en direktør, at 'det offentlige er så langt bagud, og de stiller ikke grønne krav på it-området'.

Det blev jeg en smule provokeret over.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S