SKI gør klar til strengere krav: "Jeg ville ønske, at der på it-området var lige så meget fokus på bæredygtighed som på Schrems II"

Interview: It-leverandørerne til det offentlige vil komme til at møde flere og flere grønne krav fra SKI, som de skal leve op til, hvis de vil være med. "Hos os i SKI er det grønne en forudsætning, et ufravigeligt krav, en adgangsbillet for overhoved at være med," siger direktør Signe Lynggaard Madsen.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med SKI's direktør Signe Lynggaard Madsen om den grønne agenda
  • Hvilke grønne krav it-leverandører vil kunne se frem til
  • Hvad den store udfordring er i forhold til at sætte grønne krav
  • Hvordan krav til bæredygtighed vil indgå i SKI's rammeaftaler
1.841
9:15 min
I gåafstand fra den lange mole ved Islands Brygge i København, der i disse dage har været fyldt med fodboldglade danskere og unge nyudklækkede studenter, er Signe Lynggaard Madsen, SKI's direktør, også i højt humør.

På vej til det forbookede mødelokale indenfor i SKI's hovedkontor, Zeppelinerhallen, beklager hun rodet. Efter 15 år holder rammerne ikke længere. Det er blevet for småt, og SKI flytter inden længe til nye større lokaler i form af Montagehallen i Valby.

Den nye base er del af Valby Maskinfabrik, og - som Signe Lynggaard Madsen siger - kan SKI nu snart bogstavelig talt kalde sig for en udbudsfabrik.

Signe Lynggaard Madsen kunne i maj holde 10-års jubilæum. Men det er ikke årsagen til, at hun har budt Computerworld inden for i flytterodet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S