SKI gør klar til strengere krav: "Jeg ville ønske, at der på it-området var lige så meget fokus på bæredygtighed som på Schrems II"

Interview: It-leverandørerne til det offentlige vil komme til at møde flere og flere grønne krav fra SKI, som de skal leve op til, hvis de vil være med. "Hos os i SKI er det grønne en forudsætning, et ufravigeligt krav, en adgangsbillet for overhoved at være med," siger direktør Signe Lynggaard Madsen.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med SKI's direktør Signe Lynggaard Madsen om den grønne agenda
  • Hvilke grønne krav it-leverandører vil kunne se frem til
  • Hvad den store udfordring er i forhold til at sætte grønne krav
  • Hvordan krav til bæredygtighed vil indgå i SKI's rammeaftaler
1.841
9:15 min
I gåafstand fra den lange mole ved Islands Brygge i København, der i disse dage har været fyldt med fodboldglade danskere og unge nyudklækkede studenter, er Signe Lynggaard Madsen, SKI's direktør, også i højt humør.

På vej til det forbookede mødelokale indenfor i SKI's hovedkontor, Zeppelinerhallen, beklager hun rodet. Efter 15 år holder rammerne ikke længere. Det er blevet for småt, og SKI flytter inden længe til nye større lokaler i form af Montagehallen i Valby.

Den nye base er del af Valby Maskinfabrik, og - som Signe Lynggaard Madsen siger - kan SKI nu snart bogstavelig talt kalde sig for en udbudsfabrik.

Signe Lynggaard Madsen kunne i maj holde 10-års jubilæum. Men det er ikke årsagen til, at hun har budt Computerworld inden for i flytterodet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S