Test: Nikon Z5 er et solidt kamerakup – men jeg ville alligevel tøve med at købe

Nikon er relativ ny, når det gælder spejlløse systemkameraer med store sensorer. Det er svært at se på det dejlige Z5-kamera – men det oplever du på anden vis.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør Nikon Z5 til et flimrende fotokøb
  • Se, hvorfor du alligevel bør tøve
960
5 min
Spørger du etablerede kameraproducenter som Canon eller Nikon, har 10’erne været noget af et møg-årti.

De små fikse digitalkameraer til lommerne er for længst blevet afløst af stadigt mere ambitiøse kameranordninger i mobiltelefoner.

Også de store kameraer, dem med store sensorer og ambitiøse, udskiftelige optiker, har lidt i perioden.

Salget har dalet konstant, til trods for den markante overgang til de spejlfrie kameraer, som gør de fine fotomaskiner lettere og mindre end nogensinde.

Hvad de dog ikke har været, er billige, men det laver Nikon om på med sin Z5, som har udviklet sig at være et af de mest kapable kameraer til under ti tusinde kroner.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)