Test: Nikon Z5 er et solidt kamerakup – men jeg ville alligevel tøve med at købe

Nikon er relativ ny, når det gælder spejlløse systemkameraer med store sensorer. Det er svært at se på det dejlige Z5-kamera – men det oplever du på anden vis.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad der gør Nikon Z5 til et flimrende fotokøb
  • Se, hvorfor du alligevel bør tøve
960
5 min
Spørger du etablerede kameraproducenter som Canon eller Nikon, har 10’erne været noget af et møg-årti.

De små fikse digitalkameraer til lommerne er for længst blevet afløst af stadigt mere ambitiøse kameranordninger i mobiltelefoner.

Også de store kameraer, dem med store sensorer og ambitiøse, udskiftelige optiker, har lidt i perioden.

Salget har dalet konstant, til trods for den markante overgang til de spejlfrie kameraer, som gør de fine fotomaskiner lettere og mindre end nogensinde.

Hvad de dog ikke har været, er billige, men det laver Nikon om på med sin Z5, som har udviklet sig at være et af de mest kapable kameraer til under ti tusinde kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S