Sikkerheds-ekspert: Det skal du gøre, hvis du er ramt af Kaseya-angrebet

Weekendens globale hacerangreb har ramt virksomheder helt ud i tredje led af forsyningskæden. Men er der overhovedet noget at stille op for de ramte? Og hvilken erfaring kan vi trække fra SolarWinds-angrebet sidste år?

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad cybersikkerhedseksperterne mener vi har lært siden SolarWinds.
  • Læs hvorfor sikkerhedsekspert Leif Jensen mener at angrebet vil ramme Danmark.
1.303
6:45 min
Endnu et kædeangreb skrev sig i weekenden ind i historiebøgerne. Angrebet på den amerikanske it-leverandør, Kaseya, er gået verden rundt - ikke kun i medier men også gennem de virksomheder, der helt ud i tredje led er blevet kompromitterede.

De ramte virksomheder er spredt over mindst 17 forskellige lande. Kaseya anslår selv, at op til 1.500 virksomheder er kompromitterede.

Angrebet er allerede blevet et af de største nogensinde. Men det er langt fra enestående. Faktisk har hacket mange lighedspunkter med det kædeangreb, som software-leverandøren SolarWinds oplevede sidste år.

Men selv om lighederne er store, er det for sent at reagere, når først skaden er sket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics