Det har Morten Felding brugt det seneste år på: "Min søn og jeg har kitesurfing som passion, og vi har ladet vinden styre, hvor vi skulle hen"

"Min søn og jeg har kitesurfing som passion, og der har vi ladet vinden styre, hvor vi skulle hen. I efteråret sidste år købte jeg en Mercedes Marco Polo-autocamper, og så er vi tullet rundt og har fundet steder at kitesurfe."

Artikel top billede

Morten Felding der kitesurfer i sit sabbatår. (Foto: Privat foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Morten Feldings tanker om at tage et sabbatår efter fyringen fra Atea.
  • Læs om hans eventyr med sin søn i kitesurfingens navn.
875
4:30 min
En sjælden gang i mellem byder chancen sig, hvor man med god samvittighed kan trække stikket fra karriereræset og spendere sin tid udelukkende efter eget ønske.

Sådan en chance åbenbarede sig for Morten Felding for halvandet år siden.

Efter næsten seks år som frontfigur i Atea, der jonglerede med den store bestikkelsesag og efterspillet i flere år efter, stoppede Morten Felding som CEO 30. januar 2020.

Efterfølgende valgte Morten Felding at omlægge sit liv fuldstændigt - for en stund.

Den tiltrængte pause gav ham tid til at reflektere over, hvad han egentligt skulle bruge sit liv på.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics