Bliver det fysiske rejsekort nogensinde erstattet med en mobilversion? Her er direktør Kasper A. Schmidts svar

I fremtiden kan det være, at det fysiske rejsekort erstattes med en mobilversion. Det vil vise sig, når bestyrelsen i Rejsekort & Rejseplan A/S fremlægger en ny strategi senere på året, fortæller CEO Kasper A. Schmidt. "Jeg tror, vi vil se, at den kommende strategi kommer til at rumme, at vi skal kunne betjene os på andre medier end det fysiske kort," lyder det. Samtidig skal strategien for en samlet mobilitetsløsning præsenteres.

Artikel top billede

Kasper A. Schmidt, CEO i Rejsekort & Rejseplan. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman. (Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få direktørens svar på, om der er udsigt til en mobilversion af rejsekortet
  • Indblik i arbejdet med at lave en samlet mobilitetsløsning
  • Hvornår den nye strategi præsenteres
  • Hvor mange ansatte selskabet har
1.199
6 min
Sundhedskortet, kørekortet, Nem-id og dine kreditkort er alle blevet digitalisereret.

Derfor kan pungen efterlades derhjemme, uden at du støder på udfordringer ude i virkeligheden.

Den tegnebogfrie tilværelse gælder dog ikke for folket, der benytter sig af den kollektive trafik. Rejsekortet findes nemlig stadig kun som et fysisk kort, der skal med i lommen.

Men det er ikke sikkert, at det altid vil forholde sig sådan. Der er håb for, at Rejsekortet finder en anden digital form i fremtiden.

Det fortæller Kasper A. Schmidt, der begyndte som administrerende direktør hos Rejsekort & Rejseplan A/S 1. juni, til Computerworld.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job