Bliver det fysiske rejsekort nogensinde erstattet med en mobilversion? Her er direktør Kasper A. Schmidts svar

I fremtiden kan det være, at det fysiske rejsekort erstattes med en mobilversion. Det vil vise sig, når bestyrelsen i Rejsekort & Rejseplan A/S fremlægger en ny strategi senere på året, fortæller CEO Kasper A. Schmidt. "Jeg tror, vi vil se, at den kommende strategi kommer til at rumme, at vi skal kunne betjene os på andre medier end det fysiske kort," lyder det. Samtidig skal strategien for en samlet mobilitetsløsning præsenteres.

Artikel top billede

Kasper A. Schmidt, CEO i Rejsekort & Rejseplan. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman. (Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få direktørens svar på, om der er udsigt til en mobilversion af rejsekortet
  • Indblik i arbejdet med at lave en samlet mobilitetsløsning
  • Hvornår den nye strategi præsenteres
  • Hvor mange ansatte selskabet har
1.199
6 min
Sundhedskortet, kørekortet, Nem-id og dine kreditkort er alle blevet digitalisereret.

Derfor kan pungen efterlades derhjemme, uden at du støder på udfordringer ude i virkeligheden.

Den tegnebogfrie tilværelse gælder dog ikke for folket, der benytter sig af den kollektive trafik. Rejsekortet findes nemlig stadig kun som et fysisk kort, der skal med i lommen.

Men det er ikke sikkert, at det altid vil forholde sig sådan. Der er håb for, at Rejsekortet finder en anden digital form i fremtiden.

Det fortæller Kasper A. Schmidt, der begyndte som administrerende direktør hos Rejsekort & Rejseplan A/S 1. juni, til Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos