Bliver det fysiske rejsekort nogensinde erstattet med en mobilversion? Her er direktør Kasper A. Schmidts svar

I fremtiden kan det være, at det fysiske rejsekort erstattes med en mobilversion. Det vil vise sig, når bestyrelsen i Rejsekort & Rejseplan A/S fremlægger en ny strategi senere på året, fortæller CEO Kasper A. Schmidt. "Jeg tror, vi vil se, at den kommende strategi kommer til at rumme, at vi skal kunne betjene os på andre medier end det fysiske kort," lyder det. Samtidig skal strategien for en samlet mobilitetsløsning præsenteres.

Artikel top billede

Kasper A. Schmidt, CEO i Rejsekort & Rejseplan. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman. (Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få direktørens svar på, om der er udsigt til en mobilversion af rejsekortet
  • Indblik i arbejdet med at lave en samlet mobilitetsløsning
  • Hvornår den nye strategi præsenteres
  • Hvor mange ansatte selskabet har
1.199
6 min
Sundhedskortet, kørekortet, Nem-id og dine kreditkort er alle blevet digitalisereret.

Derfor kan pungen efterlades derhjemme, uden at du støder på udfordringer ude i virkeligheden.

Den tegnebogfrie tilværelse gælder dog ikke for folket, der benytter sig af den kollektive trafik. Rejsekortet findes nemlig stadig kun som et fysisk kort, der skal med i lommen.

Men det er ikke sikkert, at det altid vil forholde sig sådan. Der er håb for, at Rejsekortet finder en anden digital form i fremtiden.

Det fortæller Kasper A. Schmidt, der begyndte som administrerende direktør hos Rejsekort & Rejseplan A/S 1. juni, til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Danoffice IT

Business Analyst

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job