Bliver det fysiske rejsekort nogensinde erstattet med en mobilversion? Her er direktør Kasper A. Schmidts svar

I fremtiden kan det være, at det fysiske rejsekort erstattes med en mobilversion. Det vil vise sig, når bestyrelsen i Rejsekort & Rejseplan A/S fremlægger en ny strategi senere på året, fortæller CEO Kasper A. Schmidt. "Jeg tror, vi vil se, at den kommende strategi kommer til at rumme, at vi skal kunne betjene os på andre medier end det fysiske kort," lyder det. Samtidig skal strategien for en samlet mobilitetsløsning præsenteres.

Artikel top billede

Kasper A. Schmidt, CEO i Rejsekort & Rejseplan. Foto: Rasmus Ferdinand Ginman. (Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få direktørens svar på, om der er udsigt til en mobilversion af rejsekortet
  • Indblik i arbejdet med at lave en samlet mobilitetsløsning
  • Hvornår den nye strategi præsenteres
  • Hvor mange ansatte selskabet har
1.199
6 min
Sundhedskortet, kørekortet, Nem-id og dine kreditkort er alle blevet digitalisereret.

Derfor kan pungen efterlades derhjemme, uden at du støder på udfordringer ude i virkeligheden.

Den tegnebogfrie tilværelse gælder dog ikke for folket, der benytter sig af den kollektive trafik. Rejsekortet findes nemlig stadig kun som et fysisk kort, der skal med i lommen.

Men det er ikke sikkert, at det altid vil forholde sig sådan. Der er håb for, at Rejsekortet finder en anden digital form i fremtiden.

Det fortæller Kasper A. Schmidt, der begyndte som administrerende direktør hos Rejsekort & Rejseplan A/S 1. juni, til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job