Han skal afløse Jeppe Hedaa som CEO for 7N: "Han har en unik kundeforståelse og evne til at etablere markeder og kunderelationer"

7N's tidligere polske landechef har overtaget posten som CEO, efter Jeppe Hedaa har siddet for bordenden i 23 år. Efter mere end 15 år i selskabet har den nye direktør et særdeles godt kendskab til den danske konsulentvirksomhed, som han skal styre fra Polen.

Artikel top billede

(Foto: PR/7N)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den nye direktør for 7N
491
2:30 min
Efter 23 år i spidsen for 7N har Jeppe Hedaa besluttet sig for at stoppe som CEO for det danske it-konsulenthus.

Dermed overlader han tøjlerne til selskabets 42-årige Sebastian Podlesny, der indtil nu har været executive vice president af det danske selskab.

Den nyslåede direktør har en lang fortid hos 7N, hvor han har været ansat siden 2006.

Dengang var det som landechef for den polske afdeling af selskabet. Sidenhen har han arbejdet sig op i gennem selskabet og var indtil onsdag næstkommanderende i selskabet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS