Udstilling: Bliv nybygger på Mars

De danske arkitekter fra BIG arbejder på at udvikle en base til Mars, og på Danmarks Tekniske Museum kan man denne sommer eksperimentere med at bygge sin egen rumbase.

Artikel top billede

Private virksomheder og milliardærer har som bekendt møvet sig ind på supermagternes domæne og gjort rumfart til en delvist privatiseret branche. Ja, de første turister er endda sendt i kredsløb – eller hop til atmosfærens yderzoner – og er vendt hjem igen.

Men der er stadig mange milepæle at nå, og håbet om første bemandede mission til Mars skinner helt sikkert klarest på himlen.

Det er en del af temaet for sommerens midlertidige udvidelse af Danmarks Tekniske Museums permanente rumudstilling. Frem til august kan man se en pop-up-udstilling, der inviterer besøgende til at slippe idéerne løs og undersøge, hvordan de ville se ud ude på fjerne planeter.

Pop-up-udstillingen på Danmarks Teknisk Museum er delt i to.

Første del tager gæsterne igennem de mest innovative bud på, hvordan livet kunne forme sig enten på Mars eller månen.

Danmark er helt i front på dette område med SAGA Space Architects, der trods det internationalt klingende navn er ganske danske. De har netop testet en beboelseskapsel på Grønland, hvor de golde omgivelser minder meget om Månen, og BIG er netop ved at udvikle en base til beboelse på Mars i projektet Mars Science Cities.

På udstillingen kan man komme helt tæt på prototypen af SAGAs kapsel og BIGs model, som den ser ud indtil nu. På den permanente udstilling kan man også se fartøjet, der bragte Andreas Mogensen ud i rummet.

På udstillingens anden del kan man tage inspirationen fra første del med sig og med papir og plast konstruere sine egne bud på, hvordan man kunne indrette sig i rummet.

Man kan efterfølgende tage billeder af sine forskellige modeller og bud på boformer og få dem lagt ind i et rumlandskab. Så kan man her se, hvordan det ville tage sig ud på overfladen af en anden planet.

Har familiens mindste mere lyst til at lege med farver, er der en masse flotte rummotiver med UFO’er og astronauter, der venter på at blive dekoreret.

Museet har åbent hver dag i sommerferien frem til søndag d. 8. august fra kl. 10 til 17.

Familieaktiviteterne i Rumværkstedet foregår hver dag fra kl. 10:30 til 15:30.

Entré 110 kr. for voksne og børn under 18 er gratis. Aktivitetsarmbånd, der giver adgang til Rumværkstedet, koster 25 kr. pr. barn, dog gratis for medlemmer af U18 klubben.

Læs mere om Danmarks Tekniske Museum og alle udstillingerne her: https://tekniskmuseum.dk/

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,