USAs udenrigsministerium udlover over 60 millioner kroner i dusør for informationer om statsstøttede hackere

Mere end 60 millioner kroner kan inkasseres hos USA's udenrigsministerium, hvis man kan levere oplysninger om statsstøttede hackere, der planlægger angreb mod amerikansk infrastruktur. Det eneste man skal bruge er en Tor-browser og de rette informationer.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Det amerikanske udenrisgministerie har netop annonceret, at det udlover en dusør på 10 millioner dollar - over 60 millioner danske kroner - for enhver information, om hackere, der arbejder for udenlandske regeringer.

Specifikt bliver pengene udbetalt, hvis informationerne er om netop de hackergrupper, der arbejder for at ramme amerikansk infrastruktur "i strid med loven om computerbedrageri og -misbrug."

Det vil sige statsstøttede hackere, der angriber amerikansk kritisk infrastruktur med ransomware samt en række andre overtrædelser i cyberspace.

Belønningsprogrammet køres gennem den retshåndhævende sikkerhedsinstans Diplomatic Security Service, som har organiseret en Dark Web tip-rapporteringskanal, der kan tilgås via Tor-browseren, for at beskytte sikkerheden for potentielle kilder.

Dusøren kan blive udbetalt i blandt andet kryptovaluta.

For at læse mere om dusør-ordningen kan du klikke her.

De sidste år har USA oplevet angreb på blandt andet rørledninger, store som små producenter, hospitaler, skoler og lokale myndigheder.

En del af angrebene er dog forbundet til hackergrupper, der ikke menes at være statsstøttede.

Ministeriet anslår, at der blev betalt omkring 350 millioner dollars i løsesum til cyberkriminelle i 2020 i USA.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Djøf

IT-sikkerhedskonsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse