Zoom køber cloud-callcenteroperatør Five9 for over 90 milliarder kroner

Zoom køber callcenteroperatøren Five9 i sit hidtil størte opkøb nogensinde.

Artikel top billede

Zoom Videocall Communication - eller bare Zoom - har netop annonceret en milliardhandel af den cloud-baserede callcenter-oreratør Five9.

Med 14,7 milliarder dollar - over 90 milliarder danske kroner - i betaling for virksomheden bliver Five9 Zooms største opkøb nogen sinde.

Det skriver Reuters.

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne. I USA er tjeneste blevet en af de mest populære på markedet, og bruges af både skoler, virksomheder og privalt til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på dette marked, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere, med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

"Købet forventes at bidrage til at forbedre Zooms tilstedeværelse hos virksomhedskunder og give det mulighed for at fremskynde sin langsigtede vækstmulighed ved at tilføje et kontaktcentermarked på 24 milliarder dollars," skrev Zoom i en officel erklæring om opkøbet i søndags.

Five9 bliver således en driftsenhed for Zoom. Og callcenter-virksomhedens administrerende direktør, Rowan Trollope, forbliver chef for enheden efter aftalen, som forventes at gå igennem i første halvdel af 2022.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S