Zoom køber cloud-callcenteroperatør Five9 for over 90 milliarder kroner

Zoom køber callcenteroperatøren Five9 i sit hidtil størte opkøb nogensinde.

Artikel top billede

Zoom Videocall Communication - eller bare Zoom - har netop annonceret en milliardhandel af den cloud-baserede callcenter-oreratør Five9.

Med 14,7 milliarder dollar - over 90 milliarder danske kroner - i betaling for virksomheden bliver Five9 Zooms største opkøb nogen sinde.

Det skriver Reuters.

Coronapandemien har givet virtuel kommunikation og også Zoom luft under aktievingerne. I USA er tjeneste blevet en af de mest populære på markedet, og bruges af både skoler, virksomheder og privalt til virtuelt samvær.

I disse år intensiveres konkurrencen også på dette marked, da udbydere som Zoom også er oppe imod spillere, med hver deres alternativer til direkte kommunikation virtuelt, som Google, Microsoft og Facebook.

"Købet forventes at bidrage til at forbedre Zooms tilstedeværelse hos virksomhedskunder og give det mulighed for at fremskynde sin langsigtede vækstmulighed ved at tilføje et kontaktcentermarked på 24 milliarder dollars," skrev Zoom i en officel erklæring om opkøbet i søndags.

Five9 bliver således en driftsenhed for Zoom. Og callcenter-virksomhedens administrerende direktør, Rowan Trollope, forbliver chef for enheden efter aftalen, som forventes at gå igennem i første halvdel af 2022.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job