Ny skærmteknologi kan være på vej til iPhone: I fremtiden vil din skærm altid være tændt

Apple har store forventninger til den næste iPhone, der muligvis vil blive udstyret med en helt ny skærmteknologi. Selskabets leverandører har derfor fået at vide, at de skal øge produktionskapaciteten med 20 procent.

Artikel top billede

Når den næste iPhone bliver præsenteret til efteråret, så kan den være udstyret mere en helt ny skærmteknologi.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg i nyhedsbrevet Power On.

Ifølge Bloomberg arbejder Apple på at udstyre sine fremtidige topmodeller med en ny skærm, der altid er tændt.

Samme skærmteknologi findes også i den senste udgave af Apple Watch samt i en række andre telefoner på markedet.

Udover always-on-teknologien vil skærmen ifølge Bloomberg også blive udstyret med en en opdateringshastighed på 120 hz, som det blandt andet allerede kendes fra Apples iPad Pro.

Forventer øget salg

Ifølge mediet forventer Apple, at salget næste generation af iPhone vil drage fordel af at økonomierne over det meste af verden så småt er ved genåbne.

Således har Apples meddelt sine leverandører, at de skal levere op mod 90 millioner nye iPhones i løbet af efteråret, hvilket er 20 procent flere end der blev produceret af iPhone 12 i 2020.

Den næste iPhone vil ifølge Bloomberg udover den opdaterede skærm formodentligt også blive udstyret med en hurtigere A15-chip, forbedret kvalitet af videoptagelser og samtidig forventes det Apple vil kunne øge skærmarealet en smule ved at gøre det øverste kamera-indhuk i skærmen mindre.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS