Ny skærmteknologi kan være på vej til iPhone: I fremtiden vil din skærm altid være tændt

Apple har store forventninger til den næste iPhone, der muligvis vil blive udstyret med en helt ny skærmteknologi. Selskabets leverandører har derfor fået at vide, at de skal øge produktionskapaciteten med 20 procent.

Artikel top billede

Når den næste iPhone bliver præsenteret til efteråret, så kan den være udstyret mere en helt ny skærmteknologi.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg i nyhedsbrevet Power On.

Ifølge Bloomberg arbejder Apple på at udstyre sine fremtidige topmodeller med en ny skærm, der altid er tændt.

Samme skærmteknologi findes også i den senste udgave af Apple Watch samt i en række andre telefoner på markedet.

Udover always-on-teknologien vil skærmen ifølge Bloomberg også blive udstyret med en en opdateringshastighed på 120 hz, som det blandt andet allerede kendes fra Apples iPad Pro.

Forventer øget salg

Ifølge mediet forventer Apple, at salget næste generation af iPhone vil drage fordel af at økonomierne over det meste af verden så småt er ved genåbne.

Således har Apples meddelt sine leverandører, at de skal levere op mod 90 millioner nye iPhones i løbet af efteråret, hvilket er 20 procent flere end der blev produceret af iPhone 12 i 2020.

Den næste iPhone vil ifølge Bloomberg udover den opdaterede skærm formodentligt også blive udstyret med en hurtigere A15-chip, forbedret kvalitet af videoptagelser og samtidig forventes det Apple vil kunne øge skærmarealet en smule ved at gøre det øverste kamera-indhuk i skærmen mindre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse