Ny skærmteknologi kan være på vej til iPhone: I fremtiden vil din skærm altid være tændt

Apple har store forventninger til den næste iPhone, der muligvis vil blive udstyret med en helt ny skærmteknologi. Selskabets leverandører har derfor fået at vide, at de skal øge produktionskapaciteten med 20 procent.

Artikel top billede

Når den næste iPhone bliver præsenteret til efteråret, så kan den være udstyret mere en helt ny skærmteknologi.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg i nyhedsbrevet Power On.

Ifølge Bloomberg arbejder Apple på at udstyre sine fremtidige topmodeller med en ny skærm, der altid er tændt.

Samme skærmteknologi findes også i den senste udgave af Apple Watch samt i en række andre telefoner på markedet.

Udover always-on-teknologien vil skærmen ifølge Bloomberg også blive udstyret med en en opdateringshastighed på 120 hz, som det blandt andet allerede kendes fra Apples iPad Pro.

Forventer øget salg

Ifølge mediet forventer Apple, at salget næste generation af iPhone vil drage fordel af at økonomierne over det meste af verden så småt er ved genåbne.

Således har Apples meddelt sine leverandører, at de skal levere op mod 90 millioner nye iPhones i løbet af efteråret, hvilket er 20 procent flere end der blev produceret af iPhone 12 i 2020.

Den næste iPhone vil ifølge Bloomberg udover den opdaterede skærm formodentligt også blive udstyret med en hurtigere A15-chip, forbedret kvalitet af videoptagelser og samtidig forventes det Apple vil kunne øge skærmarealet en smule ved at gøre det øverste kamera-indhuk i skærmen mindre.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job