Ny skærmteknologi kan være på vej til iPhone: I fremtiden vil din skærm altid være tændt

Apple har store forventninger til den næste iPhone, der muligvis vil blive udstyret med en helt ny skærmteknologi. Selskabets leverandører har derfor fået at vide, at de skal øge produktionskapaciteten med 20 procent.

Artikel top billede

Når den næste iPhone bliver præsenteret til efteråret, så kan den være udstyret mere en helt ny skærmteknologi.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg i nyhedsbrevet Power On.

Ifølge Bloomberg arbejder Apple på at udstyre sine fremtidige topmodeller med en ny skærm, der altid er tændt.

Samme skærmteknologi findes også i den senste udgave af Apple Watch samt i en række andre telefoner på markedet.

Udover always-on-teknologien vil skærmen ifølge Bloomberg også blive udstyret med en en opdateringshastighed på 120 hz, som det blandt andet allerede kendes fra Apples iPad Pro.

Forventer øget salg

Ifølge mediet forventer Apple, at salget næste generation af iPhone vil drage fordel af at økonomierne over det meste af verden så småt er ved genåbne.

Således har Apples meddelt sine leverandører, at de skal levere op mod 90 millioner nye iPhones i løbet af efteråret, hvilket er 20 procent flere end der blev produceret af iPhone 12 i 2020.

Den næste iPhone vil ifølge Bloomberg udover den opdaterede skærm formodentligt også blive udstyret med en hurtigere A15-chip, forbedret kvalitet af videoptagelser og samtidig forventes det Apple vil kunne øge skærmarealet en smule ved at gøre det øverste kamera-indhuk i skærmen mindre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S